31-Т

                                                    2022-2023 н.р.




Тема: Окупація та анексія Росією Криму. Збройна агресія Росії на сході України. АТО. 

Після розпаду СРСР республіки колишнього Радянського Союзу домовилися продовжувати торгово-економічні відносини. Україна намагалася будувати свою ринкову економіку, проте в більшій мірі залежала від російської економіки. Розширення НАТО до кордону з Росією занепокоїв уряд Росії щодо подальшого вступу України в Північноатлантичний Альянс.
перегляньте презентацію

1-35 слайд - Анексія Криму, 
Завдання
  1. Розкрити причини і передумови військової агресії Росії проти України. Анексія Криму.
  2. Простежити бойові дії на Донбасі.
  3. Виконайте тестові завдання за посиланням:
Робота з підручником  (письмово):https://pidruchnyk.com.ua/1261-istoriya-ukrainy-11-klas-danylenko.html §38, 39визначте причини і передумови агресії Росії проти України.
  • простежте перебіг бойових дій на Донбасі.
  • випишіть дати і події бойових дій на Донбасі.
  • дайте оцінку даним подіям.
  • які на ВАШУ думку треба зробити заходи для врегулювання військових відносин?

Т ема:Відновлення владної вертикалі в ході президентських
 та парламентських виборів 2014 рр.

Прочитайте матеріал, а потім виконайте тестові завдання за посиланням: 
                  https://naurok.com.ua/test/join?
                               gamecode=4045013
                 

Після повалення режиму В.Януковича єдиним вищим легітимним органом влади залишилась Верховна Рада України. Під впливом подій "Революції гідності" відбулось переформування її більшості. Частина депутатів колишньої більшості втекла за кордон, боячись переслідувань. Решта депутатів взяла на себе відповідальність за долю країни. 22 лютого спікером ВР України був обраний Олександр Турчинов, він же став і виконуючим обов'язки Президента України. За короткий час парламентом були ухвалені важливі рішення, які відновили вертикаль влади, і впроваджені заходи по захисту країни. Так, були відновлені дії положень Конституції, які були скасовані режимом Януковича, скасовані "диктаторські" закони, ухвалені заходи з відновлення боєздатності армії, створена Національна гвардія, добровольчі батальйони спец- призначення; прийнято пакет законодавчих актів з реформування правоохоронних органів, антикорупційний пакет, пакет заходів з люстрації, законодавство в рамках асоціації України і ЄС та інші. 28 лютого в країні був створений новий уряд на чолі А.Яценюком, 

Вибори Президента України відбулися  25 травня 2014р. Вперше за історію незалежності голосування відбулось не по всій території країни: не мали змоги проголосувати мешканці окупованого Росією Криму та жителі багатьох районів Донбасу, захоплених терористами.У бюлетені були зазначені прізвища 21 кандидата. Перемогу на виборах здобув Петро Порошенко (54,7% голосів). Приведений до присяги 7 червня 2014 р.25 серпня 2014 року Президент України П.Порошенко публічно оголосив про рішення достроково припинити повноваження Верховної Ради України сьомого скликання. Цей крок було здійснено у відповідності зі статтею 90 Конституції України, за якою "Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо: 1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції...".Парламентська коаліція розпалася 24 липня 2014 року, коли фракція "УДАР" та "Свобода" оголосили про свій вихід з неї. Протягом місяця нової коаліції не було сформовано.

 16 вересня 2014р. Верховна Рада ухвалила закон "Про люстрацію".  Дострокові вибори до Верховної Ради України відбулися 26 жовтня 2014 р. Вони проводились за змішаною системою. 
У новообраному парламенті утворилась більшість у складі 302 депутатів. На першому засіданні Головою ВРУ було обрано В.Гройсмана, а Прем'єр-Міністром А.Яценюка. Незабаром був сформований уряд, до якого увійшли іноземні спеціалісти.



Тема: Загострення дискусій навколо геополітичного вибору України. Євромайдан. Революція Гідності. 
Прочитайте §37
Перегляньте відеоурок https://www.youtube.com/watch?v=tQNzTfta9bM&feature=emb_logo
Виконайте тестові завдання 
         

Перегляньте відеоурок

Завдання:
  1. Розкрити причини і передумови Революції Гідності
  2. Трагізм українського народу. Небесна сотня.
  3. Наслідки.
Робота з підручником.https://pidruchnyk.com.ua/1261-istoriya-ukrainy-11-klas-danylenko.html §38
  • виписати основні дати і події.
  • виписати терміни.
  • шлях Януковича від ганебної поразки до тріумфу




Тема: Суспільно-політичне життя України в 2005-2009 роках. Конституційні зміни. Харківські угоди 2010 рік.

Десятиріччя після Помаранчевої революції - це надзвичайно насичений подіями історичний період, що несе на собі відбитки особистостей політичних діячів, зокрема двох українських президентів, які боролися між собою за владу під час Помаранчевої революції: В. Ющенка та В. Януковича. Ці люди впливали на перебіг подій і певною мірою визначали їх характер та послідовність.

1. Політичне життя за президентства В. Ющенка

З обранням Президентом України В. Ющенка всі очікували реформ,
 які змінять обличчя країни. Реформи, однак, не відбулися.
 Свою каденцію В. Ющенко розпочав з кадрових перестановок на
державній службі. Одразу після інавгурації він перейменував свою адміністрацію на секретаріат, але майже не скоротив кількості його служб.Заміна чиновників здійснювалася за політичною, а не кваліфікаційною ознакою.

Сотні кримінальних справ щодо фальсифікації президентських виборів 2004 р. були спущені на гальмах.

Діючи згідно з коаліційними домовленостями, В. Ющенко в січні 2005 р. підписав указ про призначення Юлії Тимошенко на пост виконувачки обов'язків прем'єр-міністра. На початку лютого Верховна Рада затвердила її на цій посаді.

Перші кроки Ю. Тимошенко на чолі уряду були успішними.


Святкування 60-річчя перемоги в радянсько-німецькій війні 1941-1945 рр. Президент В. Ющенко закликав до примирення ветеранів Радянської армії та воїнів УПА

Загострення конфлікту між Ю. Тимошенко й секретарем Ради національної безпеки та оборони П. Порошенком змусило В. Ющенка прийняти відставку обох. Наступником Ю. Тимошенко став Юрій Єхануров. Щоб затвердити його на посаді прем'єр-міністра, Президенту довелося домовлятися з В. Януковичем - лідером опозиційної фракції в парламенті. 22 вересня 2005 р. В. Ющенко, В. Янукович і в. о. прем'єр-міністра Ю. Єхануров підписали меморандум порозуміння між владою та опозицією.

Від січня 2006 р. набула чинності конституційна реформа, затверджена парламентом під час Помаранчевої революції. Вона істотно підвищила роль партій у політичному житті. 

- Тепер вибори до Верховної Ради мали відбуватися тільки за партійними списками. 

- Владні повноваження Президента України суттєво скорочувалися, а повноваження прем'єр-міністра відповідно розширювалися. 

- Президент мусив вносити на затвердження ту кандидатуру голови уряду, яку йому рекомендувала створена в парламенті коаліційна більшість депутатів. 

- Усі 450 місць у Верховній Раді України заповнювалися кандидатами в народні депутати, які здобули перемогу в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі. Поріг проходження в парламент знижувався з 4 до 3 % набраних голосів.

Під час виборів 26 березня 2006 р. тривідсотковий бар'єр подолали п'ять політичних сил: Партія регіонів з 32,14 % голосів; «Блок Юлії Тимошенко» (БЮТ) з 22,29 %; «Наша Україна» з 13,95 %; соціалісти з 5,69 % та комуністи - з 3,66 % голосів. Помаранчева коаліція здобула в сумі 41,93 % голосів, а Партія регіонів з комуністами - 35,8 %. 

Президент України Віктор Ющенко та прем'єр-міністр Віктор Янукович на церемонії відкриття пам'ятника В'ячеславу Чорноволу в Києві. Серпень 2006 р.

 Суперечності між В. Ющенком та В. Януковичем у принципових питаннях дійшли до того, що у червні 2007 р. Президент України розпустив парламент і призначив позачергові вибори на 30 вересня.

Найбільшу фракцію в парламенті 6-го скликання мала Партія регіонів - 174 народні депутати. Головою Верховної Ради став А. Яценюк. Внутрішньофракційні суперечності позначилися на роботі парламенту. Чергові президентські вибори було призначено на 17 січня 2010 р.


3 травня
Тема:Президенські вибори 2004 р. Помаранчева революція
Вибори Президента України 2004 р.,  стали переломними в історії України. Тривалий час була незрозумілою позиція Президента України Л. Кучми. Конституційний Суд України визнав, що він, згідно з Конституцією України (1996), перебуває при владі лише перший термін, хоча фактично перебував при владі вже два терміни. Зрештою, Л. Кучма відмовився від участі у виборах 2004 р. Кандидатом від існуючої влади став діючий Прем'єр-міністр України В. Янукович. Опозиційні сили згрупуватися навколо лідера "Нашої України", колишнього голови Національного банку України, Прем'єр-міністра 1999–2001 рр. В. Ющенка. Кандидатів у Президенти України – більше двадцяти. Президентські вибори відбулися 31 жовтня 2004 р. У результаті голосування голоси виборців розподілилися таким чином: В. Ющенко – 39,26 % голосів, В. Янукович – 39,11 %, Другий тур виборів було призначено на 21 листопада 2004р. Голосування другого туру відбулося зі значними фальсифікаціями та махінаціями на користь кандидата від влади. Як результат, оприлюднювані ЦВК дані про перемогу В. Януковича разюче відрізнялися від даних екзитполів, які засвідчували перемогу В. Ющенка. Обурені таким станом речей виборці відгукнулися на заклик опозиційного кандидата захистити свій вибір і вже ввечері 21 листопада зібралися на мітинг на майдані Незалежності. Наступного дня мітинг переріс у масову мирну акцію протесту, яка тривала до 8 грудня 2004 р. та отримала назву "Помаранчева революція".




26квітня.
Тема: Формування ринкової економіки. Запровадження гривні. Зміни в сільському господарстві. Матеріальне становище населення.
Завдання:
  • Перегляньте відеоурок. Запишіть головне з розповіді викладача.
  • Визначте, які фактори впливали на розвиток економіки незалежної України у 1990 -х на початку 2000-х років.








6 квітня
Тема:Активізація національного руху у другій по­ловині 80-х років.
Перегляньте уважно відеоурок,
- випишіть дати основних подій,які свідчили про активізацію
національно-визвольного руху
- основні поняття періоду "Перебудови"




Перебудова

політичний курс радянського керівництва КПРС на чолі з М. Горбачовим на системну модернізацію радянського суспільства шляхом «революції згори», що реалізувався в СРСР у 1985—1991 рр.

Гласність

політика максимальної відвертості в діяльності державних і громадських організацій, надання можливості отримувати достовірну інформацію, дізнатися правди про історичне минуле, висловлювати власну думку.

Плюралізм

політична система, за якою влада здійснює свої повноваження у взаємодії з опозиційними партіями і громадськими організаціями, яким держава забезпечує право вільно відстоювати свої інтереси.

Багатопартійність

наявність у суспільстві, державі двох-трьох і більше офіційно зареєстрованих політичних партій і рухів, що ведуть боротьбу за владу.

Суверенітет

незалежність держави у зовнішніх справах і верховенство у внутрішніх справах.

Інфляція

знецінення паперових грошей, що перебувають в обігу, падіння їх купівельної спроможності, яке супроводжується постійним зростанням цін на всі товари та послуги.

Ринкові відносини

економічні відносини, що складаються в умовах багатоукладної ринкової економіки, вільної конкуренції і рівноправності суб’єктів господарювання.



Тема: Україна в умовах перебудови  в СРСР
Перегляньте відеоурок

- випишіть причини перебудови, 
- основні поняття: перебудова, гласність, плюралізм
- зміни у зовнішній політиці




Тема:ЗМІНИ В СИСТЕМІ ВЛАДИ. КОНСТИТУЦІЯ УРСР 1978 р.

Прослухайте відеолекцію


  
Перегляньте відеоурок

- Випишіть пові терміни: неосталінізм, розвинутий соціалізм, номенклатура.
- Складіть історичний портрет П.Шелеста.
- Виконайте тестові завдання за посиланням

Реформи Хрущова

·         Нормалізовано виплату трудоднів.

·         Введення щомісячної (або поквартальної) оплат

 праці колгоспників.

·         Підвищення грошової оплати колгоспників.

·         Скасовано кримінальну відповідальність 

службовців і робітників за залишення роботи.

·         Селянам видано паспорти.

·         Зростання пенсій на 80%.

·         Початок масового житлового будівництва: до 1965 року житлом забезпечено майже 18 млн. осіб.

·         Скорочено робочий день.

·         Ліквідовано обов'язкові державні позики, що забирали до 10% зарплати.

·         Впроваджено 5-денний робочий тиждень.

1961 рік

·         Грошова реформа: вартість карбованця зменшено вдесятеро, зросли ціни.

Результати

·         Відплив кадрів з села.

·         Реальне покращення добробуту громадян СРСР.

·         Вільний продаж автомобілів, побутової техніки.

Наприкінці 50-х років підвищуються ціни, заморожується зарплата, поглиблюється товарний дефіцит


Реформи Хрущова
Сільське господарство:

1953 рік

  • Скорочення податків на присадибні ділянки.
  • Впровадження матеріального заохочення працівників.
  • Списання боргів колгоспів.

Результати

  • Зростання валового збору зерна.
  • Рентабельність сільського господарства.

1957 рік

  • Укрупнення колгоспів.
  • Перетворення колгоспів на радгоспи.

Результати

  • Занепад "неперспективних" сіл.
  • Скорочення кількості колгоспів, покращення їхньої матеріально-технічної бази.

1958 рік

  • Ліквідація МТС.
  • Продаж техніки МТС колгоспам за завищеними цінами.

Результати

  • Відсутність необхідних умов для зберігання і обслуговування техніки.
  • Зростання боргів колгоспів.

Сільськогосподарські надпрограми М. Хрущова

  • 1954 р. - Освоєння цілинних земель Південного Сибіру, Алтаю, Казахстану, Північного Кавказу. Результат: закріплення екстенсивного розвитку аграрної галузі.
  • 1955 р. - Розширення посівів кукурудзи як кормової культури. Результат: скорочення посівів зернових; порушення сівозміни та структури грунтів.'
  • 1957 р. - Догнати і перегнати США у виробництві молока і м'яса на душу населення. Результат: скорочення поголів'я худоби у присадибних господарствах; нестача кормів.
Реформи в промисловості:   
  • Розширення прав республік у формуванні бюджету, використанні капіталовкладень.
  • Скорочення кількості міністерств союзного підпорядкування.
  • Ліквідація міністерств.
  • Утворення системи рад народного господарства - раднаргоспів - територіальних органів, які планували й управляли будівництвом і промисловістю у межах відповідних економічних районів.
  • Створення Вищої ради народного господарства та державних комітетів з окремих галузей промисловості.

Результати

  • Децентралізація управління.
  • Зростання реальних повноважень республік.
  • Більш ефективне використання ресурсів.
  • Збільшення виробництва товарів народного споживання.
  • Впровадження промислових ЕОМ, запуск першого штучного супутника Землі (1957 р.), політ першого космонавта Ю. Гагаріна у космос (1961 р.), розвиток атомної енергетики.
  • Повільні темпи НТР (крім воєнної та космічної галузей), відставання від західних держав.
  • Зростання добробуту населення.




6 березня



Тема: Україна в період "Відлиги" (1953-1964р.р.)
Реформи Хрущова
Перегляньте презентацію

випишіть реформи:  в управлінні, 
                                     сільському господарстві
                                     соціальні реформи
27 лютого
Тема:. Голод 1946– 1947 рр.
Перегляньте відеофільм
випишіть причини та наслідки голоду




Навесні-улітку 1946 р. 16 областей України вразила посуха. Озимі та ярі культури загинули, а там, де вони збереглися, врожайність зернових складала 2-3 ц/га (у 1940 р. – врожайність 14,6 ц/га, 1944 р, – 10,8 ц/га). Валовий збір зерна був у 3 рази менший, ніж у 1940 р. Керівники деяких областей наполегливо зверталися до уряду з проханням зменшити планові завдання хлібозаготівлі, які в липні 1946 р. були збільшені з 340 до 360 млн пудів. Відповіддю на звернення про допомогу стали репресивні заходи. Було відновлено дію "Закону про п'ять колосків", за яким було засуджено і ув'язнено тисячі селян. Селяни почали тікати від голодної смерті у більш благополучні райони (Західну Україну) та міста. Щоб уникнути обезлюднення сіл, каральні органи почали відшукувати і повертати селян назад.Посуха загострила і проблему кормів, що відбилося на тваринництві. Почався падіж худоби. У той час, коли за межі країни ешелонами вивозився хліб, в Україні розпочався голод, жертвами якого стали майже 1 млн осіб. Наслідками голоду стало ускладнення і без того важкого процесу відбудови, скорочення трудових ресурсів села і його можливостей, падіння морального духу населення, невиконання планів п'ятирічки з відбудови сільського господарства.

Тема: Україна у перші повоєнні роки в 1945 – поч 1950–х р
Перегляньте відеоурок

Випишіть основні дати, поняття - "лисенківщина",  "жданівщина", "космополітизм", операція "Вісла", Захід


 

13 лютого Визволення України
 прослухайте відеолекцію
перегляньте відеофільм
випишіть основні дати





6лютого
Тема: Рух Опору в роки війни 
прослухайте відеолекцію

- перегляньте відеоурок та випишіть течії руху опору в Україні
  
31січня
Тема:Окупація України військами Німеччини та її союзників. Нацистський «новий порядок» в Україні

Україна в роки німецької окупації

Загарбниками встановлено жорстокий окупаційний режим – «Новий порядок», який здійснювався відповідно до плану «ОСТ» (секретний план окупаційної політики уряду Третього Рейху з проведення етнічних чисток та німецької колонізації на території Східної Європи). 
 Цим планом передбачалася:
 - германізація та колонізація території Східної Європи 
- фізичне знищення частини слов’янського населення
 - перетворення найвитривалішої частини слов’янства на рабів
 - масовий терор проти євреїв та циган 
- масова депортація населення до Сибіру 
Нацистський «Новий порядок » 
1 Здійснювався: німецькою адміністрацією ( рейхскомісар, комісари, коменданти); місцевою адміністрацією ( у містах – бургомістри, у селах – старости); каральними органами ( гестапо, загони СС та СД, жандармерія) 
2 Запровадження комендантської години. 
3 Налагоджування роботи промислових об’єктів. Загальна трудова повинність. 12 – 14- годинний робочий день. 
Збереження колгоспної системи. Встановлення 12 різновидів повинностей. 
5 Вивезення до Німеччини обладнання, сировини, продовольства, культурних цінностей. 
6 Примусове вивезення робочої сили до Німеччини та інші країни Європи 
7 Дискримінація; масовий терор та розстріли. Колабораціонізм – співпраці населення окупованих територій з ворогом в його інтересах 
  • 1. Захопивши Україну, німці розчленували її на окремі частини: - Буковина, Одеська та Ізмаїльська області, частина Вінницької та Миколаївської областей були віддані Румунії. Ці землі отримали назву "Трансністрія";
  • - Галичина разом з польськими територіями ввійшла до складу окремого генерал-губернаторства;
  • - більшість українських земель увійшла до складу Рейхскомісаріату "Україна" на чолі з фанатичним нацистом, катом українського народу Е.Кохом. Це адміністративне утворення включало 63,6% всієї території України;
  • - прифронтові області (Чернігівська, Сумська, Харківська області, Донбас) підпорядковувалися військовому командуванню.
  • 2. Відповідно до "теорії расової винятковості німецької нації" українці підлягали масовому знищенню. Справжній геноцид здійснювався проти єврейського народу.

Україна вкрилася концтаборами, тюрмами, гето. Практично в кожному українському місті був свій "Бабин Яр": за роки окутті в Бабиному Яру в Києві загинуло понад 220 тис, в Дробицькому Яру в Харкові - понад 60 тис, в Янівському концтаборі у Львові - понад 160 тис осіб. Переважно це були українські громадяни єврейської національності. А всього в Україні в період окупації було вбито 3,9 млн. мирного населення і 1,3 млн. військовополонених.

3. Гітлерівці грабували матеріальні і людські ресурси України. До Німеччини вивозилися продовольство, обладнання, сировина, коштовності, чорнозем, а також робоча сила. З України на примусові роботи до Німеччини було вивезено 2,4 млн. чоловік.

Щоб забезпечити більш "ефективну" експлуатацію українського села, німці зберегли колгоспи.

4. Обмежувалися постачання міст продовольством, медичне обслуговування, освіта. Українці перетворювалися на людей "третього сорту".

Таким чином, окупаційний режим відзначався винятковою жорстокістю. Але він виявився неефективним, бо не забезпечив покори українського народу. Навпаки, нацистський "новий порядок" викликав масовий рух Опору в Україні.



30січня 
Тема:

Початок німецько-радянської війни (1941 - 1942)


Виконайте завдання на повторення попередньої теми



результати - фото-  мені на вайбер, або почту  kornat55@gmail.com
Прослухайте відеолекцію

Перегляньте відеоурок


Прочитайте §32

  Випишіть:
- суть Плану "Барбароса", 
- Основні бойові дії на теритирії України
- основні поняття: мобілізація,  евакуація, тактика випаленої землі....

14 січня 2021рік

Доброго дня шановна 31група. 
згідно розкладу - сьогодні 14.01. у Вас перший та другий урок - історія Укаїни. Розглядаємо дві теми
          - Західноукраїнські землі в міжвоєнний період
          - Україна в роки ІІ світової війни"
 Перегляньте відеоуроки відповідно до тем та виконайте запропоновані завдання




ТЕМА: Українське питання в міжнародній  політиці перед Другою світовою війною


Домашнє завдання:
прочитайте §30 (1-3пункт) підручника. Дайте відповідь на запитання:
- яке місце у міжнародній політиці займало українське питання? - Яких країн воно стосувалось та як вирішувалось?
Випишіть умови 
- “Пакту Молотова Ріббентропа” .
- договору  “Про дружбу і кордон

17 січня 2023р

Тема: Українські землі в міжвоєнний період (під владою Румунії та Чехословаччини)

Домашнє завдання:
-перегляньте відеоурок
-опрацюйте розділ V підручника §27-28
- виконайте тестові завдання
- Відповіді на тестові завдання присилаєте на
             Вайбер(0671183203), або 
              електронну пошту  kornat55@gmail.com
 перевірте  свої знання за темою
Західноукраїнські землі в міжвоєнний період
Тести

1.Незалежність Карпатської України була проголошена:
А)10 вересня 1938 р.    Б)15 березня 1939       В)8 січня 1935     Г)10 серпня 1917 р.
2Президентом Карпатської України було обрано:
А)А. Волошин          Б) К. Раковський           В)С. Бандера                 Г)А. Бродій
3Закарпаття у міжвоєнний період входило до складу:
А)Румунії    б) Польщі         В)  СРСР             Г) Чехословаччини
4 Автономію Карпатської України було проголошено:
А)22 листопада 1938      Б) 7 березня 1939     В) 16 липня 1938    Г) 1 вересня 1934
5Буковина у міжваєнний період була у складі
А)Румунії       Б) Польщі      В) СРСР        Г) Угорщини
6.Якою цифрою на карті позначено землі, українське населення яких влада вважала «громадянами румунського походження, які забули рідну мову»

а)1,    Б)2     В)3   Г)4
7. На якій ілюстрації зображено президента Карпатської України?



А)                                                                   Б)                                                                В)
8.Збройні виступи у Татарбунарах призвели до:
А)  придушення           Б)  перемоги повстанців                     В) автномії Закарпаття
Г)проголошення незалежності Карпатської України               
9 Які терміни слід використовувати для характеристики західноукраїнських земель у складі Польщі у 1920—1930-ті рр.?
А) Організація українських націоналістів,     Б))коренізація      В)осадництво
Г) радянізація    Д)«східні креси»   Г)колективізація 
10.Режим "санації" у Польщі очолив:
А)Ю.Пілсудський   Б) Д.Левицький       В) А. Волошин       Г)   Л.Бачинський

11.Вкажіть прізвище хто із зображених діячів став засновником УВО




А)                                                                        Б)                                                      В)
12. Як називалися збройні сили Карпатської України?
А)Гайдамаки Б) Орлята   В)  Карпатська Січ  Г)Українські Січові Стрільці

13.Установіть відповідність між країнами і подіями на українських землях у 1920—1930-ті рр
1 Польща    2 Румунія     3 Чехословаччина      4 УСРР (УРСР) 
А проведення Першого конгресу ОУН  Б судовий процес над членами ОУН за вбивство міністра внутрішніх справ Б. Перацького . В проведення показового судового процесу над членами так званої «Спілки визволення України» . Г утворення В. Залозецьким Української національної партії 
Д Карпатська Січ
варіанти відповідей
1)1-Д, 2-Г, 3-Д, 4-А  2). 1-Б,2-Д, 3-Д,4-А;   3)1- Б, 2-Г,3-Д,4-В;  4) 1-А, 2-Г, 3-Д, 4-Б
14.  До якої події має відношення плакат



А) відстоювання незалежності Карпатської України
Б) напад Німеччини на Польщу
В) Татарбунарське повстання
Г) розчленування Чехословаччини


16 січня 2023р.

Тема: Західноукраїнські землі в міжвоєнний період

  У результаті подій 1914-1920 рр. західноукраїнські землі потрапили під владу іноземних держав: Західна Волинь, Галичина, Холмщина, Підляшшя — Польщі, Буковина, Північна, Південна Бессарабія Румунії,  Закарпаття - Чехословаччини. 

Усі три країни проводили політику соціально-економічного та національного гноблення.

Економіка українських земель:

- мала колоніальний характер, перевага аграрного сектору;

- екстенсивний характер сільського господарства, розвиток кооперативного руху;

- наслідком безземелля, малоземелля і безробіття є міграція й еміграція українського населення за океан.

Стан життя населення, освіти та культури:

·        існування мовних обмежень в освіті та культурі, закриття українських шкіл (закриті всі на Буковині, багато на Волині, у Галичині чимало перетворені на утраквістичні, на Закарпатті відкриті нові, але згодом обмеження);

·         національне гноблення українців (найменше — у Чехо-Словаччині, найбільше — в Румунії)

·         заборона українцям обіймати адміністративні посади в державних установах, офіцерські пости у війську; • обмеження політичних прав українців,

·        злиденне існування значної частини західноукраїнського населення;

·        спрямованість політики держав на асиміляцію (денаціоналізацію) українського населення.


Українські землі у складі Польщі
                                    План
1.Правовий статус українських земель у складі  Польщі
2.Економічне та соціальне становище населення.
3.Діяльність українських політичних організацій.
Українські землі, що ввійшли до складу Польщі:
Галичина, Холмщина, Підляшшя, Західна Волинь, Західне Полісся,Посяння, Лемківщина.

- прослухайте відеолекцію, 
- подивіться відеоурок
- випишіть нові терміни: осадництво, пацифікація, інтегральний націоналізм



16 грудня
Тема: Масові репресії. Великий терор.

Перегляньте відео
опрацюйте матеріал
випишіть найбільші судові процеси 30-х років





    "Великий терор" - масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937-1938 роках з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. 
    Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація. (
    За період «Великого терору» на території УРСР, за підрахунками істориків, було засуджено до 200 000 осіб, з яких близько двох третин - до розстрілу. Решту було відправлено до в’язниць та таборів (інші заходи покарання охоплювали менше 1 %, звільнено було тільки 0,3 %)
    Підставою для розгортання терору була теза Й.Сталіна про загострення класової боротьби в міру успіхів соціалістичного будівництва.
    Офіційно початком «Великого терору» став оперативний наказ НКВД СРСР № 00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів» від 30 липня 1937 року. Розпочались масові арешти. Настав час тотального страху та недовіри. Нічні арешти сусідів, підозри колег на роботі, друзів, родичів, пошук шпигунів та шкідників, острах доносів та обов’язок публічно таврувати ворогів народу були повсякденними. Особа могла написати донос на колег, остерігаючись, шо ті донесуть на неї першими. Заарештований був фактично позбавлений права на захист (на адвоката) чи оскарження вироку. Слідчі психологічним знущанням і нелюдськими тортурами «вибивали» з арештованих потрібні зізнання.
    Спочатку для масових поховань відводилися спецділянки цвинтарів. У пік репресій з метою приховати масштаби злочину енкавидисти змінили цю практику. У фруктових садах, парках, приміських лісах викопувались траншеї для поховань, часто трупи засипалися негашеним вапном.Одним із найбільших на території України поховань жертв сталінських репресії є Биківнянський ліс у Києві. На сьогодні встановлено імена понад 19 тисяч розстріляних громадян, що поховані там.


14.12

 Тема. Голодомор в Україні  1932—1933 рр.

- Ознайомтесь з матеріалом теми

- Подивіться відеофільм,

- Виконайте тестові завдання 

(відповіді на Viber  або kornat55@gmail.com )


    Однією з найбільших трагедій українського народу став Голодомор 1932—1933 рр. Голод в Україні виник не внаслідок стихійного лиха, а був організований штучно. Насильницька колективізація призвела до кризи сільськогосподарського виробництва в Україні. Селяни, насильно об’єднані в колгоспи, були не зацікавлені в результатах своєї праці, оскільки за роботу майже нічого не одержували. Вироблена продукція діставалася в основному державі, яка ставила нереальні плани та норми хлібозаготівлі. Зрештою в 1930—1931 рр. дезорганізація та деградація колгоспного виробництва позначилася не стільки на поставках державі, скільки на матеріальному становищі селян, які опинилися без будь яких запасів продовольства.

Хлібозаготівельна кампанія 1931—1932 рр. фактично вилучила в селян усе зерно, навіть посівний фонд. У результаті вже у грудні 1931 р.стали надходити перші відомості про голод в окремих районах. У першій половині 1932 р. від голоду загинуло 150 тис. селян.

Фізично ослаблене селянство не могло ефективно провести весняну посівну кампанію 1932 р. Ускладнювала ситуацію й безгосподарність у колгоспах. На 20 травня 1932 р. у республіці було засіяно трохи більше за половину запланованих площ. Унаслідок неякісного обробітку частина посівів загинула. І все ж таки врожай 1932 р. був лише на 12% меншим за середній у 1926—1930 рр. і міг забезпечити Україну мінімумом продовольства. Проте радянське керівництво вимагало негайного виконання норм хлібозаготівлі, які були нездійсненними в ситуації, що склалася на селі. 

          Хлібозаготівельна кампанія 1931—1932 рр. фактично залишила   селян без хліба. Щоб вижити, селяни ночами ножицями стали зрізувати ще недозрілі колоски на полях. Це явище швидко набуло масового характеру. Проте 7 серпня 1932 р. з’явився відредагований особисто Й. Сталіним Закон про охорону соціалістичної власності (що дістав назву закону «Про п’ять колосків»), яким за розкрадання передбачалися розстріл або десять років ув’язнення. На початок 1933 р. за цим законом було засуджено 54 645 осіб, із яких розстріляно 2000.Крім того, за невиконання хлібозаготівлі було усунуто з посад 80 % секретарів райкомів партії. Але такі заходи не допомогли, і тоді Й. Сталін посилає в Україну «надзвичайну комісію» на чолі з В. Молотовим. Почалося масове звільнення з партії та віддання під суд. За період роботи «комісії» до січня 1933 р. з українських селян було додатково вичавлено 90 млн пудів, значною мірою за рахунок створення спеціальних бригад із видобутку зерна. Актив цих бригад налічував 112 тис. осіб, які отримували відсоток від добутого зерна. Але й ці заходи не сприяли виконанню плану хлібозаготівлі. Тоді для покарання боржників комісія запровадила «натуральні штрафи» (спеціальні загони стали вилучати все наявне продовольство), які перетворилися на свідомий терор голодом. Колгоспи які не виконували плани хлібоздач зоносилися на "чорні дошки." На початок 1933 р. в Україні фактично не залишилося продовольства.

          Люди були змушені їсти товчену кору дерев, солому, перемішану з гнилою та мерзлою капустою, картоплею; котів, собак, щурів, слимаків, жаб, кротів тощо. Також траплялися випадки канібалізму.

Така їжа викликала тяжкі захворювання. Почалося масове вимирання цілих сіл. Поставлені в безвихідь селяни намагалися врятуватися втечею в міста та райони, не вражені голодом. Передбачаючи такий розвиток подій, сталінське керівництво 27 грудня 1932 р. запровадило паспортну систему з обов’язковою пропискою. Селяни, не отримуючи паспортів на руки, фактично перетворювалися на кріпаків радянської держави.

Також до України було направлено «окремо уповноважених» Л. Кагановича та П. Постишева, які посилили репресивні заходи з метою виконати план хлібозаготівлі й організувати нову посівну кампанію.

Перегляньте  відеофільм  «Великий злам»

https://www.youtube.com/watch?v=USfRX4UdEtY

    Завдання: Визначити причини,наслідки голодомору;

                   Закон про 5 колосків

                  Що таке «чорні дошки»

                 Якими методами здійснювалася колективізація?

 Випишіть  терміни та поняття

Голодомор — штучно створений голод із метою досягнення певної мети. Голодомор 1932—1933 рр. в Україні було визнано геноцидом українського народу.

Геноцид (від грец. genos — рід, плем’я і латин. caedo — убивати) — знищення окремих групп населення за расовими, національними, етнічними або релігійними мотивами, а також штучне створення життєвих умов, не сумісних із життям.

7грудня
Тема: Колективізація. Голодомор 1932-1933р.р.
виконайте завдання за посиланнями:
індустріалізація:
колективізація:
прочитайте §23
перегляньте відеофільм


 

визначіть:
- причини колективізації
- основні заходи колективізації,
- причини  та наслідки голодомору 1932-1933р.р.


23листопада
   Тема: Форсована промислова індустріалізація

У грудні 1925 р. відбувся XIV з’їзд ВКП(б), який проголосив курс на індустріалізацію. (Індустріалізація – це система заходів, спрямованих на прискорений розвиток важкої промисловості з метою технічного переозброєння економіки і зміцнення оборони країни). Наступний XV з’їзд, у У 1929 р. – проголошено курс на форсовану індустріалізацію. Цей рік Сталін назвав роком «великого перелому» та «стрибком до соціалізму».

Завдання індустріалізації:

  • здобуття техніко-економічної незалежності СРСР;
  • перетворення аграрної країни на могутню індустріальну державу;
  • зміцнення оборонного потенціалу країни;
  • підвищення технічної бази сільського господарства.
Перегляньте відеоурок
випишіть причини, 
- завдання 
-  наслідки індустріалізації


Результати перших п’ятирічок

Перша п'ятирічка (1928-1932 рр.)
  • прискорений ривок у розвитку важкої промисловості;
  • створення енергетичної бази;
  • розширення та реконструкція металургійної бази (будівництво заводів «Запоріжсталь», «Азовсталь»; «Криворіжсталь», реконструкція заводів у Дніпродзержинську, Дніпропетровську, Макіївці);
  • ліквідація безробіття;
  • розвиток сільськогосподарського машинобудування;
  • розгортання соціалістичного змагання;
  • запровадження карткової системи.
Друга п'ятирічка (1933-1938 рр.)
  • подальше наростання індустріалізації;
  • будівництво нових підприємств – Харківський турбінний завод, Новокраматорський завод важкого машинобудування та ін.
  • розгортання стаханівського руху, початок якому поклав вибійник шахти «Центральна-Ірміне» Олексій Стаханов, який у ніч з 30 на 31 серпня 1931 р., застосувавши новий метод роботи, встановив рекорд з видобування вугілля;
  • налагодження виробництва радіальних, свердлувальних, шліфувальних та інших верстатів;
  • відміна карткової системи (1935 р.).

Таким чином, позитивним підсумком індустріалізації в Україні стало зростання кількості підприємств важкої промисловості, будівництво нових шахт, електростанцій і в підсумку перетворення України в індустріально-аграрну країну, яка за рівнем деяких галузей промисловості випередила деякі європейські держави.

Серед негативних наслідків можна виділити, зокрема підрив розвитку сільського господарства, легкої і харчової промисловості; нераціональне й нерівномірне розміщення продуктивних сил; ігнорування економічних механізмів розвитку економіки; зниження життєвого рівня населення.

«Джерела індустріалізації»:

• доходи від сільськогосподарського виробництва;

• перекачування коштів з легкої промисловості у важку;

• внутрішні позики;

• безкоштовна праця у вихідні дні;

• праця в'язнів у таборах;

• збільшення випуску спиртних напоїв;

• продаж товарів за кордон за цінами, нижче ринкових;

•  режим економії.



18листопада
Тема: Нова економічна політика (НЕП)

Намагаючись не допустити втрати своєї влади, більшовицьке керівництво змушене було вдатися до інших методів подолання кризи. Відмова від політики «воєнного комунізму» пов'язана з рішенням X з'їзду РКП(б) у березні 1921 р. про заміну продрозкладки продовольчим податком, розмір якого був удвічі менший за продрозкладку і заздалегідь був відомий селянам. Після здачі продовольчого податку селяни отримували право розпоряджатися надлишками своєї продукції. Заміна продрозкладки стала першим кроком нової економічної політики (НЕПу).

У промисловості почалася здача в оренду націоналізованих дрібних і середніх підприємств їх колишнім власникам. Була проведена децентралізація управління промисловістю (замість главків підприємства об'єднувались в трести, яким надали господарську самостійність). Багато підприємств були переведені на господарський розрахунок, тобто їх діяльність мала на меті отримання прибутку. Скасовувалась загальна трудова повинність, створювався ринок робочої сили. Було здійснено перехід від зрівняльної заробітної плати до заробітної плати, що залежала від результатів праці.

Була дозволена торгівля, яка замінила простий товарообмін. У великих містах почали діяти торгові біржі. В економіку активно залучались іноземні інвестиції у формі концесій.

Основні заходи НЕПу

Сільське господарство

  • скасування продрозкладки, введення продподатку;
  • дозвіл на оренду землі;
  • дозвіл використовувати найману працю;
  • розвиток різних форм кооперації;
  • скасування кругової поруки

Промисловість

  • продаж у приватну власність дрібних та частини середніх підприємств;
  • дозвіл на оренду та використання найманої праці;
  • об’єднання великих підприємств у трести та переведення їх на госпрозрахунок;
  • скасування загальної трудової повинності;
  • перехід від зрівняльної до відрядної зарплатні;
  • дозвіл на створення концесій

Фінанси і торгівля

  • поновлення вільної торгівлі;
  • введення державних податків, платні за транспорт, комунальні послуги;
  • випуск конвертованого червонця; поступове вилучення старих грошових знаків

Особливості НЕПу в Україні:

  1. НЕП в Україні був запроваджений пізніше, ніж у Росії (у 1922 р.);
  2. висока ставка продподатку;
  3. застосування репресивних заходів при вилученні продподатку;
  4. введення НЕПу в умовах голоду 1921-1923 рр., що відсунуло нормалізацію становища в сільській місцевості на рік-півтора;
  5. широка підтримка українським населенням заходів НЕПу.

4жовтня

Жаботинський Володимир

ЖАБОТИ́НСЬКИЙ Володимир (справж. – Зеєв Володимир Євгенович; 05(17). 10. 1880, Одеса – 04. 08. 1940, побл. м-ка Гантер, шт. Нью-Йорк, США, перепохов. 1964 на горі Герцля в Єрусалимі) – єврейський громадський діяч, публіцист, поет, драматург, перекладач. Ідеолог і засн. ревізіоніст. течії в сіонізмі. Навч. у Рішельєв. г-зії (Одеса). 1898–1901 – іноз. кор. г. «Одесский листок» і «Одесские новости» у Берні та Римі, де водночас вивчав юриспруденцію. Від 1901 – чл. ред. і провід. фейлетоніст «Одесских новостей» (псевд. – «Altalena»). Його драми «Кровь» і «Ладно» ставилися в одес. театрах (1902). Переклав рос. мовою низку творів Х.-Н. Бялика. 1903 брав участь у 6-му сіоніст. конгресі в м. Базель (Швейцарія). Від того ж року – у С.-Петербурзі: засн. ж. «Еврейская жизнь» (від 1907 – «Рассвет»; від 1922 виходив у Берліні, 1924–34 – у Парижі) та Ліги захисту прав євр. народу в Росії (1905). Численні статті про теорію і практику сіонізму склали зб. «Сионизм и Палестина» (С.-Петербург, 1911). Виступав проти асимілятор. політики у Рос. імперії, закликав євреїв та українців об'єднатися перед спільною загрозою – русифікацією (широко відома публіцист. дуель Ж. з П. Струве). Вважав, що саме мова є одним із найважливіших чинників нац. відродження. У ст. «Урок юбилея Шевченко» (г. «Одесские новости» від 27 лютого 1911) тонко витлумачив значення творчості поета в істор. боротьбі укр. народу за нац. незалежність: «Шевченко есть национальный поэт, и в этом его сила… Он дал и своему народу, и всему миру яркое, незыблемое доказательство, что украинская душа способна к самым высоким полетам самобытного культурного творчества». З поч. 1-ї світ. війни був кор. г. «Русские ведомости» у Зх. Європі. 1917 вступив рядовим до створ. з його ініціативи у Великій Британії Євр. легіону (історію описав у кн. «Слово о полку», Париж, 1928), вважаючи, що тільки так, як єдина воєнна одиниця, що брала участь у бойових діях, євр. народ отримає право голосу після війни. Згодом пропагував ідею масової еміграції євреїв до Палестини. Під час 12-го сіоніст. конгресу (м. Карлові Вари, Чехія, 1921) Ж. і представник уряду С. Петлюри в екзилі М. Славінський підписали угоду про створення євр. міліції для захисту євреїв під час походу на Рад. Україну, який планувався. Саме Ж. спростував чутки про антисемітизм С. Петлюри («Петлюра і погроми», Париж, 1927). У 1923 через ідейні незгоди з кер-вом вийшов з виконкому Всесвіт. сіоніст. орг-ції і 1925 заснував Союз сіоністів-ревізіоністів, виступивши проти поєднання сіонізму з соціалізмом (нині це партія «Херут», що офіційно називає себе «Рухом Жаботинського»). У ст. «Кримська колонізація» («Тризуб», 1926, № 51) Ж. розпізнав суть євр. с.-г. колонізації як провокацію, що мала посилити антисемітизм. Від 1930 займався літ.-публіцист. діяльністю у Парижі. Від 1935 очолював Нову сіоніст. орг-цію, завдання якої – створення євр. держави. Попереджав світ. єврейство про небезпеку нацизму. У лютому 1940 виїхав до США з метою організувати євр. армію для боротьби проти Німеччини, але помер. Т-во «Україна–Ізраїль» заснувало премію ім. Ж.


Тема: Україна наприкінці 1918 – у першій половині 1919 рр. 

У результаті всенародного протигетьманського повстання в листопаді-грудні 1918р. до влади прийшла Директорія, метою якої було скинути гетьманський режим та відродити Українську Народну Республіку(УНР), але без УЦР. 

Історія не дала для УНР можливості мирного будівництва, щоб уповні відновити демократичні органи влади, створити надійну національну збройну силу держави. В той же час на плечі українського народу та його провідників ліг важкий тягар боротьби за визволення. Уже на початку 1919 р. війна велася одночасно на трьох фронтах, причому українська армія була слабшою від кожного окремо взятого противника і, на відміну від них, не мала жодної зовнішньої підтримки.

Найбільшою перепоною у становленні УНР стала друга російсько-українська війна. Анулювавши Брестську мирну угоду, більшовицька Росія заявила, що не визнає Україну суверенною державою. Директорія УНР змушена була розпочинати не налагодження державного життя, а вести війну з більшовиками, до якої зовсім не була готова

Згадайте причини падіння гетьманського режиму
Перегляньте відеоурок, визначте основні заходи Директорії у внутрішній політиці






Повстанський селянський рух в Україні 1918-1922 р



Інтервенція проти України в 1918-1920 роках





29 жовтня
Другий період української революції ( після повалення влади УЦР,  29квітня 1918року) це період Української держави гетьманату Павла Скоропадського. 
Тема уроку: Українська держава

Перед вами — стара фотографія  З неї дивиться чоловік у чер­кесці, з генеральськими погонами на плечах і георгіївським хрестом на грудях. Цій людині судилося стати головою Української держави в 1918 р., під час грізного військово­го лихоліття. Не по­керувавши країною й  року, він залишив українську землю у грудні, щоб уже ніколи сюди не повернутися...   Павло    Скоропадський - гетьман    України 1918 р. Ще за жит­тя ім'я цієї людини стало широко відомим не тільки в Україні, а й за її межами.   Щоправда,   відомим  він був здебільшого у негативному пла­ні. Про нього говорили як про великого поміщика, реакційно­го диктатора, організатора карних експедицій проти селянства, при­служника австро-німецького імпе­ріалізму. Сьогодні, навпаки, більшість істориків подає постать Павла Скоропадського - як щирого українського патріота й видатного державного  діяча. Отже, нашим часам властива полярність думок. А де ж історична істина? У «Малій  енциклопедії  етнодержавознавства», в одній зі статей П. Скоропадський зображений як «полі­тичний перевертень» і «національно несвідомий українець», а в другій - «як щирий патріот України». Тож наше завдання - з'ясувати,   ким  був  П. Скоропад­ський  - «політичною маріонеткою» чи «щирим патріотом»; на основі ознайомлення з документами і реальними подіями часів гетьманату, сформуйте власну думку про те, якої оцінки й характеристики заслуговує цей історичний діяч.

                            План вивчення нового матеріалу

 1. Гетьманський переворот. П. Скоропадський.

 2. Внутрішня та зовнішня політика Української держави та ставлення до неї у суспільстві. 

3. Падіння гетьманського режиму. 

Прочитайте §12;

Перегляньте уважно відеоурок та випишіть:

 1) основні напрямки  внутрішньої (промисловість, сільське господарство, збройні сили, культура) та зовнішньої політики Павла  Скоропадського, 

2)причини падіння гетьманського режиму


26жовтня
Завдання до
 ТЕМАТИЧНОЇ АТЕСТАЦІЇ
виконати до 28 жовтня
відповіді скинути на вайбер, або почту 

 

21жовтня
Ми закінчили Перший період  Української революції - період перебування при владі Української Центральної Ради. 
Ваше завдання - повторити чотири  універсали

Перегляньте презентацію за посиланням  

https://naurok.com.ua/prezentaciya-zdobutki-i-prorahunki-ucr-124777.html

заповнити таблицю

ЗДОБУТКИ ТА ПРОРАХУНКИ УКРАЇНСЬКОЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ

ЗДОБУТКИ

(Що позитивного встигла зробити ЦР)

Помилки, які допустила ЦР

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Таким чином кожен отримає дві оцінки по тестах, за роботу в зошиті, за таблицю і на підставі цього виведемо ТЕМАТИЧНУ.

18жовтня
Тема:IV Універсал: проголошення державної незалежності УНР.

Розгортання війни радянської Росії проти УНР поклало край ілюзіям Центральної Ради відносно ідей автономізації та федералізму. На початку 1918 р. стало очевидним, що пошуки шляхів компромісу між Україною і Росією вичерпані, тому більшість лідерів Центральної Ради почала схилятись до проголошення повної незалежності України. До такого рішення їх підштовхнули й переговори про сепаратний* мир у Бресті, розпочаті у грудні 1917 р., між більшовицькою Росією та Німеччиною разом з її союзниками.

9(22) січня лідери Центральної Ради проголосили IV Універсал, головна ідея якого - самостійність і незалежність УНР. 

Прочитайте §8(п.4), та §9(1-3)

https://history.vn.ua/pidruchniki/ukraine-history-10-class-2018-pometun-standard-level/


Перегляньте відеофільм та випишіть умови Брестського мирного договору


13жовтя
Тема: Утворення Української Народної республіки (УНР). Перша війна Радянської Росії з УНР
Перегляньте відеолекцію
визначіть за яких умов було проголошено УНР
випишіть основні положення ІІІ універсалу


Визначіть вимоги Ультиматиму та причини І-ої війни радянської Росії з УНР



11жовтня
Шановна 31-Т група.
Працюємо дистанційно згідно розкладу.

Працюємо з підручником 
Олена Пометун Історія України 10клас рівень стандарту
І. Повторюємо попередню тему: "Проголошення автономії  України"
- Перегляньте презентацію та відеофрагмент
- Виконайте тестові завдання за посиланням

Вивчаємо нову тему: ІІ універсал Центральної Ради

перегляньте відеолекцію

                             


Випишіть основні положення ІІ Універсалу



 Домашнє завдання §5

6 жовтня

Завдання тематичної атестації

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=1055009






















































01.06.2022р.
Вітаю з завершенням курсу
                Залишилося виконати останню підсумкову роботу
                  і виставити підсумкові  і річні оцінки в атестат


25.05.2022р.

Тема: Екологічні проблеми України. 

Завдання:

1. Ознайомтесь з наданими джерелами.

3. Визначте основний зміст екологічних проблем України.

4. Напишіть есе за темою «Подолання екологічних проблем України».

Вісім екологічних проблем України

1. Неякісна вода

80 % населення України використовує воду з поверхневих джерел, а екологічний стан цих вод щороку погіршується. Недостатнє очищення стоків, неякісне очищення промислових вод, надмірна насиченість органікою призводить до того, що сьогодні практично всі водойми країни наблизилися до 3-го класу забрудненості. Але очисні споруди, що виробляють питну воду, розраховані на прийом води 1-2 класу забруднення. Як результат — вісімдесят відсотків проб води показують, що її якість не відповідає умовам держстандартів. Майже 75 % українців п’є воду з Дніпра, якість якої погіршується вниз за течією річки. Лише в Полтавській області майже всю воду беруть із підземних джерел.

2. Забруднення повітря

Щорічно в атмосферу України потрапляє понад 6 млн тонн шкідливих речовин і вуглецю. Традиційно головними забруднювачами залишаються промислові підприємства. Однак збільшення кількості автомобілів на дорогах спричинило і збільшення шкідливих викидів в атмосферу. За останні кілька років кількість відпрацьованих газів, що надходять у повітря на території великих міст, зросла на 50-70 %.

3. Деградація земельних ресурсів

Складний стан земельних ресурсів України зумовлений тим, що 71% всього агроландшафту країни використовують для господарської діяльності. Але через надмірне і неправильне використання родючість землі щороку падає. Екосистема ґрунту руйнується в основному через інтенсивний розвиток ерозії. Активне використання добрив призвело до збільшення площі кислих ґрунтів (на 2,4 млн га за останні 15 років). Товщина гумусового шару за останнє десятиліття знизилася в середньому на 20 %. До того ж майже 40 % загальної площі земельних ресурсів України належать до забруднених земель.

У разі збереження нинішніх темпів деградації ґрунту (ерозія, затоплення, зміни клімату та ін.) критичні значення рівня родючості можуть бути досягнуті через 20-30 років, а в окремих регіонах навіть раніше.

4. Знищення лісів

Україна належить до малолісистих країн — ліс покриває лише шосту частину її території. Але при цьому експорт деревини з України в 2,5 раза перевищує імпорт. Споживче ведення лісового господарства призводить до того, що ліси не відновлюються і втрачають біологічну стійкість (площа лісів, уражених шкідниками і хворобами, постійно збільшується). Прямий наслідок нераціонального вирубування лісів — збільшення частоти та інтенсивності повеней у західних областях України, особливо Закарпаття.

5. Небезпечні геологічні процеси

Значна частина валового внутрішнього продукту країни пов’язана з видобуванням і перероблянням мінерально-сировинних ресурсів (41-43 %), сконцентрованих у гірничовидобувних регіонах Донбасу, Кривбасу, Карпатського регіону. Між тим, екологія цих регіонів потерпає не стільки від інтенсивного видобутку, скільки від неправильного закриття нерентабельних і вироблених шахт і кар’єрів... підтоплення міст і сіл, забруднення поверхневих і підземних водозаборів, просідання земної поверхні.

6. Побутові відходи

У країні діє близько 800 офіційних звалищ, загальна кількість сміття на яких перевищила 35 млрд т. Щорічно ця цифра зростає ще на сімсот-вісімсот тис. тонн. За інформацією Міністерства екології та природних ресурсів, загальна площа всіх полігонів з відходами вже займає 4 % площі України. Речовини, які виділяються в результаті хімічних реакцій на полігонах твердих побутових відходів, здатні перетворити територію України на одну суцільну зону екологічного лиха. Адже небезпечні хімічні речовини і бактерії просочуються в ґрунт, потрапляють в повітря та ґрунтові води, отруюючи життя на відстані десятків кілометрів від звалища.

7. Об’єкти військової діяльності

Системи та устаткування водогосподарського комплексу об’єктів і гарнізонів Збройних сил України на 90 % морально і фізично застаріли. Екологи зазначають: вони працюють зі значним перевантаженням і становлять потенційну загрозу навколишньому середовищу. Фахівці говорять, що місцеві жителі тих територій, де раніше розташовувалися військові частини, і досі відчувають присмак бензину в колодязній воді.

8. Чорнобильська катастрофа

Сумарна активність радіонуклідів, які вийшли за межі 4 енергоблоку Чорнобильської АЕС 26 квітня 1986 року і в наступні дні після аварії, перевищила 300 млн кюрі. Аварія призвела до радіоактивного забруднення більш ніж 145 тис кв. км території України, Білорусії та Росії. На радіоактивних територіях сьогодні розміщено понад дві тисячі населених пунктів, у яких проживає майже півтора мільйона людей. Українські вчені єдині в думці про те, що наслідки Чорнобильської аварії ще дуже довго будуть про себе нагадувати. Станом на 2015рік в Україні було зареєстровано майже 7тисяч випадків раку щитовидної залози у людей, які на момент аварії були дітьми і підлітками. Крім того, за час, що минув після катастрофи на ЧАЕС, зросла кількість психоневрологічних захворювань, патології серцево-судинної системи.

У той же час, за понад 30років радіаційний стан територій навколо станції значно покращився. Цьому сприяли і природні процеси, і проведення дезактиваційних робіт, і відсутність людини. Так, у регіоні відновилися популяції вимираючих тварин, а українські чиновники навіть заговорили про можливість скорочення зони відчуження біля ЧАЕС.


Тема: Особливості  розвитку культури

 України.


Переглянути  презентацію

https://www.youtube.com/watch?v=-LEmaGMPDuY

Опрацювати § 37.

 

Заповніть  таблицю.

Галузь культури                  

Визначні представники             

Здобутки/назви творів

Література

 

 

 

Музика

 

 

 

Освіта

 

 

 



18/05. 2022р.
Тема:   Релігійне життя. Створення Православної церкви. Надання Томасу.

6 січня 2019 року у Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій вручив томос про автокефалію предстоятелеві Православної церкви України митрополитові Київському і всієї України Епіфанію.

Що це означає

  • Томос (грец. τόμος) – указ синоду і/або глави помісної православної церкви з важливих питань церковного устрою або віровчення; останнім часом найчастіше стосується рішення церкви-матері про надання автокефалії новій помісній церкві.
  • Автокефалія (ст.грец. αὐτοκεφαλία) – самостійність помісної церкви, адміністративно незалежної від інших православних церков, але єдиної з ними канонічно.

Переглянути  презентацію https://naurok.com.ua/prezentaciya-dlya-11-klasu-na-temu-religiyne-zhittya-ukra-nske-pravoslav-ya-na-shlyahu-do-avtokefali-180802.html 

Опрацювати § 37.

Виконати завдання

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=4014803

1. Визначте головний зміст релігійного життя за доби незалежності.
2. Які процеси відбувалися у православ’ї в останні роки?
3. Охарактеризуйте діяльність мусульманських общин в Україні.

Перегляньте відеоматеріали 
Виконайте тестові завдання за посиланням









11.05.2022р.

Т ема:Відновлення владної вертикалі в ході президентських
 та парламентських виборів 2014 рр.

Прочитайте матеріал, а потім виконайте тестові завдання за посиланням: 
                  https://naurok.com.ua/test/join?
                               gamecode=4045013
                 

Після повалення режиму В.Януковича єдиним вищим легітимним органом влади залишилась Верховна Рада України. Під впливом подій "Революції гідності" відбулось переформування її більшості. Частина депутатів колишньої більшості втекла за кордон, боячись переслідувань. Решта депутатів взяла на себе відповідальність за долю країни. 22 лютого спікером ВР України був обраний Олександр Турчинов, він же став і виконуючим обов'язки Президента України. За короткий час парламентом були ухвалені важливі рішення, які відновили вертикаль влади, і впроваджені заходи по захисту країни. Так, були відновлені дії положень Конституції, які були скасовані режимом Януковича, скасовані "диктаторські" закони, ухвалені заходи з відновлення боєздатності армії, створена Національна гвардія, добровольчі батальйони спец- призначення; прийнято пакет законодавчих актів з реформування правоохоронних органів, антикорупційний пакет, пакет заходів з люстрації, законодавство в рамках асоціації України і ЄС та інші. 28 лютого в країні був створений новий уряд на чолі А.Яценюком, 

Вибори Президента України відбулися  25 травня 2014р. Вперше за історію незалежності голосування відбулось не по всій території країни: не мали змоги проголосувати мешканці окупованого Росією Криму та жителі багатьох районів Донбасу, захоплених терористами.У бюлетені були зазначені прізвища 21 кандидата. Перемогу на виборах здобув Петро Порошенко (54,7% голосів). Приведений до присяги 7 червня 2014 р.25 серпня 2014 року Президент України П.Порошенко публічно оголосив про рішення достроково припинити повноваження Верховної Ради України сьомого скликання. Цей крок було здійснено у відповідності зі статтею 90 Конституції України, за якою "Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо: 1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції...".Парламентська коаліція розпалася 24 липня 2014 року, коли фракція "УДАР" та "Свобода" оголосили про свій вихід з неї. Протягом місяця нової коаліції не було сформовано.

 16 вересня 2014р. Верховна Рада ухвалила закон "Про люстрацію".  Дострокові вибори до Верховної Ради України відбулися 26 жовтня 2014 р. Вони проводились за змішаною системою. 
У новообраному парламенті утворилась більшість у складі 302 депутатів. На першому засіданні Головою ВРУ було обрано В.Гройсмана, а Прем'єр-Міністром А.Яценюка. Незабаром був сформований уряд, до якого увійшли іноземні спеціалісти.

 Тема: Соціально – економічне становище України.  Угода про асоціацію між Україною і ЄС

Прочитати § 40https://pidruchnyk.com.ua/1261-istoriya-ukrainy-11-klas-danylenko.html

Перегляньте презентацію:   https://naurok.com.ua/prezentaciya-ukra-na-ta-vropeyskiy-soyuz-51510.html

1.Схарактеризуйте одним реченням історичних діячів відповідно до їхньої ролі в подіях останніх років:  П. Порошенко, А. Яценюк.
2. Прокоментуйте події/явища, про які йдеться у фрагментах джерел.
«Безвіз – це, безумовно, епохальний крок: подія, що знаменує кінець епохи кріпацтва.
Адже всі ми, хто нині живе в Україні, – це люди, вирослі зі свідомістю так чи інакше обмеженої свободи пересування. Скільки ця свідомість породила зламаних доль уже в період незалежності (про радянські часи годі й згадувати!), нам іще тільки належить усвідомити»
(письменниця О. Забужко).

Виконати тести:

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=3084883

1. Поясніть значення понять: агрохолдинг, соціальна диференціація.
2.  Які ви бачите шляхи для розв’язання соціальних проблем в Україні? Запропонуйте механізми їхньої реалізації.

4 травня

Тема : Збройна агресія Росії на сході України.

 АТО.

Переглянути відео  


Опрацювати § 39 п.2, поясніть значення понять: АТО, гібридна війна, Нормандський формат, волонтери, «кіборги», військово-цивільні адміністрації, ООС.

Установіть хронологічну послідовність подій:  Початок антитерористичної операції (АТО);  Переговори «нормандської четвірки» в Мінську ; Окупація Криму РФ ; Бої за Іловайськ;  Іловайський котел  ; Звільнення Слов’янська.

Поміркуйте, що дає підстави для пропонованих думок політиків. Наведіть кілька аргументів на їх підтвердження або спростування.

«Америка давно мала діяти за Будапештським меморандумом... Відтепер буде складніше домовлятися із ядерними державами про те, щоб вони відмовилися від своєї ядерної зброї... Абсолютно очевидно, що домовленості Будапештського меморандуму, який мав гарантувати повну територіальну недоторканність Україні, включаючи Крим, цілком порушені... (сенатор від Республіканської партії США Дж. МакКейн)..

Тема Загострення дискусій навколо геополітичного вибору України. Євромайдан. Революція Гідності.  

Перегляньте відеоурок


Завдання:

1.            Розкрити причини і передумови Революції Гідності

2.            Трагізм українського народу. Небесна сотня.

3.            Наслідки.

Виконайте тестові завдання за посиланням:

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=1420464




Робота з підручником.https://pidruchnyk.com.ua/1261-istoriya-ukrainy-11-klas-danylenko.html §39

·                     виписати основні дати і події.

·                     виписати терміни.


30 квітня 2022р.
Тема уроку: Суспільно-політичне життя України в 2005-2009 роках. Конституційні зміни, суспільно-політичне життя України в 2010-2013 роках. Харківські угоди 2010 рік.

Перегляньте відеоурок 



30 квітня 2022р.
Тема:Президенські вибори 2004 р. Помаранчева революція
Вибори Президента України 2004 р.,  стали переломними в історії України. Тривалий час була незрозумілою позиція Президента України Л. Кучми. Конституційний Суд України визнав, що він, згідно з Конституцією України (1996), перебуває при владі лише перший термін, хоча фактично перебував при владі вже два терміни. Зрештою, Л. Кучма відмовився від участі у виборах 2004 р. Кандидатом від існуючої влади став діючий Прем'єр-міністр України В. Янукович. Опозиційні сили згрупуватися навколо лідера "Нашої України", колишнього голови Національного банку України, Прем'єр-міністра 1999–2001 рр. В. Ющенка.Кандидатів у Президенти України – більше двадцяти.Президентські вибори відбулися 31 жовтня 2004 р. У результаті голосування голоси виборців розподілилися таким чином: В. Ющенко – 39,26 % голосів, В. Янукович – 39,11 %,Другий тур виборів було призначено на 21 листопада 2004 р.Голосування другого туру відбулося зі значними фальсифікаціями та махінаціями на користь кандидата від влади. Як результат, оприлюднювані ЦВК дані про перемогу В. Януковича разюче відрізнялися від даних екзитполів, які засвідчували перемогу В. Ющенка. Обурені таким станом речей виборці відгукнулися на заклик опозиційного кандидата захистити свій вибір і вже ввечері 21 листопада зібралися на мітинг на майдані Незалежності. Наступного дня мітинг переріс у масову мирну акцію протесту, яка тривала до 8 грудня 2004 р. та отримала назву "Помаранчева революція".

 27квітня
   Тема:Демографічна ситуація. Етносоціальна структура
  • Перегляньте відео. Зробіть конспект за розповіддю вчителя.


Тема: Відносини України з ЕЄ, НАТО,США

 та

 Росією. Проблема Чорноморського флоту.


Перегляньте відеоурок
прочитайте §  36.
визначіть основні вектори зовнішньої політики України


 20квітня.
Тема: Формування ринкової економіки. Запровадження гривні. Зміни в сільському господарстві. Матеріальне становище населення.
Завдання:
  • Перегляньте відеоурок. Запишіть головне з розповіді викладача.
  • Визначте, які фактори впливали на розвиток економіки незалежної України у 1990 -х на початку 2000-х років.



 20 квітня
Тема: Державотворчі процеси в незалежній Україні. Конституція України 1996 р

- Перегляньте відеоурок,
 - випишіть основні завдання державотворення
 - основні заходи по створенню незалежної держави
- основні дати


Тематична атестація за завданнями ЗНО
результати - фото, скреншот  відповіді тестових завдань-  мені на вайбер, або почту 

13 квітня 2021р.
Тема:Проголошення незалежності України.  
- перегляньте відеоурок
- по ходу  розповіді  повторіть основні питання підготовки до ЗНО;
- випишіть основні дати, зміст Декларації про державний суверенітет
- революція на граніті



Тема:         Особливості розвитку культури.
                    Відродження церковного життя.

Завдання:

      Прочитайте §25https://pidruchnyk.com.ua/1261-istoriya-ukrainy-11-klas-danylenko.html

  • Переглянути відеоурок та зробити конспект за розповіддю вчителя.
  • Спробуйте відповісти, які фактори негативно впливали на розвиток української культури в часи перебудови?


Тема: Перетворення Кримської області в  Автономну Республіку  Крим. Створення Меджлісу кримськотатарського народу. Спроба державного перевороту



6квітня

Тема:Активізація національного руху у другій по­ловині 80-х років.
Перегляньте уважно відеоурок,
- випишіть дати основних подій,які свідчили про активізацію
національно-визвольного руху
- основні поняття періоду "Перебудови"




Перебудова

політичний курс радянського керівництва КПРС на чолі з М. Горбачовим на системну модернізацію радянського суспільства шляхом «революції згори», що реалізувався в СРСР у 1985—1991 рр.

Гласність

політика максимальної відвертості в діяльності державних і громадських організацій, надання можливості отримувати достовірну інформацію, дізнатися правди про історичне минуле, висловлювати власну думку.

Плюралізм

політична система, за якою влада здійснює свої повноваження у взаємодії з опозиційними партіями і громадськими організаціями, яким держава забезпечує право вільно відстоювати свої інтереси.

Багатопартійність

наявність у суспільстві, державі двох-трьох і більше офіційно зареєстрованих політичних партій і рухів, що ведуть боротьбу за владу.

Суверенітет

незалежність держави у зовнішніх справах і верховенство у внутрішніх справах.

Інфляція

знецінення паперових грошей, що перебувають в обігу, падіння їх купівельної спроможності, яке супроводжується постійним зростанням цін на всі товари та послуги.

Ринкові відносини

економічні відносини, що складаються в умовах багатоукладної ринкової економіки, вільної конкуренції і рівноправності суб’єктів господарювання.




02.квітня 2021р.(2теми)

Тема: Україна в умовах перебудови  в СРСР
Перегляньте відеоурок

- випишіть причини перебудови, 
- основні поняття: перебудова, гласність, плюралізм, прискорення, демократія

Тема:  Чорнобильська трагедія (§23 п.2)
випишіть: основні заходи в економіці
                  - причини та наслідки Чорнобильської катастрофи
  

31.03  Сьогодні два уроки-дві теми
Ми закінчили вивчення теми 

"Україна в період загострення кризи радянської системи "  

Узагальнюючий урок.

Виконуєте онлайн-тести за посиланням

https://test.izno.com.ua/ukrayina-v-period-zagostrennya-krizi-radyanskoyi-sistemi/

Фотографуєте результат і відправляєте мені на почту

kornat55@gmail.com       або у  Viber

31.03.
Тема: Культура і духовне життя суспільства 60-80рр.

План:

  1. Загальний розвиток культурних процесів в 19б5-85х рр. Специфіка кризових явищ в українській культурі.
  2. Освіта. Наука.
  3. Література.
  4. Мистецтво: театр, живопис, музика, кіно, скульптура   
 Прочитайте  матеріал підручника стор 179 - 189 

 перегляньте відеопрезентацію.

Випишіть  прізвища вчених, письменників, діячів мистецтва
Перевірте свої знання по темі, виконавши тестові завдання на стор 189-191


24.03.Тема: Дисидентський рух 60-80 роках.                Українська Гельсинкська Група

 Перегляньте відеофільм

 та презентацію

https://vseosvita.ua/library/prezentacia-disidentskij-ruh-v-dr-pol-60-per-pol-80-h-rr-28252.html 

В зошитах зробіть короткі записи по питаннях плану

Виконайте тестові завдання за посиланням

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=8658957


План

  1. 1. Причини активізації опозиційного руху у другій половині 1960-х – на початку 1980-х років.
  2. 2. Форми і методи боротьби дисидентів. Утворення УГГ.
  3. 3.  Форми придушення дисидентського руху.
  4. 4. Значення опозиційного руху.

 

    У сер. 1970-х років дисидентський рух дістав нового імпульсу. Він був пов'язаний з підписанням Радянським Союзом Гельсинської угоди 1976 p., яка передбачала і зобов'язання країн-підписантів щодо дотримання основних прав людини. Це дало дисидентам підстави взяти на себе функції громадського контролю затим, як радянське керівництво буде виконувати взяті на себе обов'язки. 12 травня 1976 р. у Москві було проголошено про створення громадської групи для контролю за виконанням Гельсінкських угод. 9 листопада того ж року аналогічна організація постала в Україні. Вона отримала назву Українська гельсинкська група (УГГ). Серед її засновників були: О.Бердник, П.Григоренко, І.Кандиба, Л.Лук'яненко, О.Мешко, М.Матусевич, М.Маринович, М.Руденко, Н.Строката-Караванська, О.Тихий. За весь час існування УГГ її членами були 37 чол. Очолив українських борців за права людини відомий письменник Микола Руденко. Учасник Другої світової війни, політпрацівник, у мирний час очолював партійну організацію Спілки письменників України. Був нагороджений орденами і медалями СРСР.

УГТ  була легальною, тісно співпрацювала з подібними групами Росії, Прибалтики, Закавказзя, налагодила зв'язки із зарубіжними правозахисними товариствами. Декларація УГГ передбачала, що її члени вимагатимуть від влади безумовного виконання закону і забезпечення прав людини, справжньої демократії. Група, ведучи боротьбу за права українського народу, з повагою ставилася до мови і культури інших народів, які проживали в республіці. Саме тому в УГГ входили представники різних національностей. Члени УГГ вважали, що Україна має перейти до незалежності мирним шляхом, тобто відповідно до Конституції СРСР, вийшовши із Союзу завдяки вільним виборам, 

Отже, вимоги УГГ були дуже поміркованими, далекими від радикалізму, але, як виявилося, несумісними з існуючим тоталітарним режимом. За даними дослідників, з 37 членів УГГ протягом 1977—1985 pp. 23 на основі сфальсифікованих звинувачень були засуджені за політичними і кримінальними статтями та відправлені у табори і на заслання, 6 позбавлені радянського громадянства. Решта стали членами групи, вже перебуваючи в ув'язненні.


Тема: Етносоціальні зміни в УРСР. Життєвий рівень населення 
 переглянувши відеофрагмент та презентацію, 
прочитайте матеріал на стор 162-171 підручника 

- випишіть основні поняття: розвинутий соціалізм,
 соціальна структура, дефіцит, номенклатура, "несуни"



10.02.2022р.
Україна в період "Застою" (1964-1984р.р.)

Тема:ЗМІНИ В СИСТЕМІ ВЛАДИ. КОНСТИТУЦІЯ УРСР 1978 р.

Прослухайте відеолекцію


Перегляньте відеоурок, випишіть основні терміни



08.02
ПІДСУМКОВИЙ УРОК ПО ТЕМІ 
УКРАЇНА В РОКИ "ВІДЛИГИ"


Відповіді відправити на






















































2021рік

27.10.2021р

ГЕТЬМАНАТ СКОРОПАДСЬКОГО
виконати тестові завдання
код доступу






















Т ема:Відновлення владної вертикалі в ході президентських
 та парламентських виборів 2014 рр.
Прочитайте матеріал, а потім виконайте тестові завдання за    
                  https://naurok.com.ua/test/join?
                              gamecode=7838632         

Після повалення режиму В.Януковича єдиним вищим легітимним органом влади залишилась Верховна Рада України. Під впливом подій "Революції гідності" відбулось переформування її більшості. Частина депутатів колишньої більшості втекла за кордон, боячись переслідувань. Решта депутатів взяла на себе відповідальність за долю країни. 22 лютого спікером ВР України був обраний Олександр Турчинов, він же став і виконуючим обов'язки Президента України. За короткий час парламентом були ухвалені важливі рішення, які відновили вертикаль влади, і впроваджені заходи по захисту країни. Так, були відновлені дії положень Конституції, які були скасовані режимом Януковича, скасовані "диктаторські" закони, ухвалені заходи з відновлення боєздатності армії, створена Національна гвардія, добровольчі батальйони спец- призначення; прийнято пакет законодавчих актів з реформування правоохоронних органів, антикорупційний пакет, пакет заходів з люстрації, законодавство в рамках асоціації України і ЄС та інші. 28 лютого в країні був створений новий уряд на чолі А.Яценюком, 

Вибори Президента України відбулися  25 травня 2014р. Вперше за історію незалежності голосування відбулось не по всій території країни: не мали змоги проголосувати мешканці окупованого Росією Криму та жителі багатьох районів Донбасу, захоплених терористами.У бюлетені були зазначені прізвища 21 кандидата. Перемогу на виборах здобув Петро Порошенко (54,7% голосів). Приведений до присяги 7 червня 2014 р.25 серпня 2014 року Президент України П.Порошенко публічно оголосив про рішення достроково припинити повноваження Верховної Ради України сьомого скликання. Цей крок було здійснено у відповідності зі статтею 90 Конституції України, за якою "Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо: 1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції...".Парламентська коаліція розпалася 24 липня 2014 року, коли фракція "УДАР" та "Свобода" оголосили про свій вихід з неї. Протягом місяця нової коаліції не було сформовано.

 16 вересня 2014р. Верховна Рада ухвалила закон "Про люстрацію".  Дострокові вибори до Верховної Ради України відбулися 26 жовтня 2014 р. Вони проводились за змішаною системою. 
У новообраному парламенті утворилась більшість у складі 302 депутатів. На першому засіданні Головою ВРУ було обрано В.Гройсмана, а Прем'єр-Міністром А.Яценюка. Незабаром був сформований уряд, до якого увійшли іноземні спеціалісти.



Тема: Суспільно-політичне життя в Україні 
                               в 2010 - 2013 рр.

- Перегляньте відеоурок. Матеріал теми (2010рік) з 10хвилини
- Складіть  політичний портрет президентів В. Ющенка та       В. Януковича

https://www.youtube.com/watch?v=uUt8zFUSC-8

Президентство Віктора Януковича: кривава пляма в історії України



Тема уроку: Суспільно-політичне життя України в 2005-2009 роках. Конституційні зміни, суспільно-політичне життя України в 2010-2013 роках. Харківські угоди 2010 рік.

Перегляньте відеоурок https://www.youtube.com/watch?v=tQNzTfta9bM





https://www.youtube.com/watch?v=Im-gLjGyJKw


28квітня
Тема:Президенські вибори 2004 р. Помаранчева революція
Вибори Президента України 2004 р.,  стали переломними в історії України. Тривалий час була незрозумілою позиція Президента України Л. Кучми. Конституційний Суд України визнав, що він, згідно з Конституцією України (1996), перебуває при владі лише перший термін, хоча фактично перебував при владі вже два терміни. Зрештою, Л. Кучма відмовився від участі у виборах 2004 р. Кандидатом від існуючої влади став діючий Прем'єр-міністр України В. Янукович. Опозиційні сили згрупуватися навколо лідера "Нашої України", колишнього голови Національного банку України, Прем'єр-міністра 1999–2001 рр. В. Ющенка.Кандидатів у Президенти України – більше двадцяти.Президентські вибори відбулися 31 жовтня 2004 р. У результаті голосування голоси виборців розподілилися таким чином: В. Ющенко – 39,26 % голосів, В. Янукович – 39,11 %,Другий тур виборів було призначено на 21 листопада 2004 р.Голосування другого туру відбулося зі значними фальсифікаціями та махінаціями на користь кандидата від влади. Як результат, оприлюднювані ЦВК дані про перемогу В. Януковича разюче відрізнялися від даних екзитполів, які засвідчували перемогу В. Ющенка. Обурені таким станом речей виборці відгукнулися на заклик опозиційного кандидата захистити свій вибір і вже ввечері 21 листопада зібралися на мітинг на майдані Незалежності. Наступного дня мітинг переріс у масову мирну акцію протесту, яка тривала до 8 грудня 2004 р. та отримала назву "Помаранчева революція".

ОБОВ''ЯЗКОВЕ ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ ЗА:
18, 23, 25 березня та 14 квітня.

27 квітня
Тема: Відносини України з ЕЄ, НАТО,США та Росією. Проблема Чорноморського флоту.

Перегляньте відеоурок
прочитайте §  36.
визначіть основні вектори зовнішньої політики України



21 квітня(2уроки)

Тема: Демографічна ситуація. Етносоціальна структура. Повернення кримських татар на історичну Батьківщину

Завдання:
  • Перегляньте відео. Зробіть конспект за розповіддю вчителя.
  • Прочитайте §  33. Дайте відповіді на запитання на ст.211 (усно)


Тема: Формування ринкової економіки. Запровадження гривні. Зміни в сільському господарстві. Матеріальне становище населення.
Завдання:
  • Перегляньте відеоурок. Запишіть головне з розповіді викладача.
  • Прочитайте § 32,
  • Визначте, які фактори впливали на розвиток економіки незалежної України у 1990 -х на початку 2000-х років.



 20 квітня
Тема: Державотворчі процеси в незалежній Україні. Конституція України 1996 р

- Перегляньте відеоурок,
 - випишіть основні завдання державотворення
 - основні заходи по створенню незалежної держави
- основні дати

14 квітня
  Тематична атестація за завданнями ЗНО
результати - фото, скреншот  відповіді тестових завдань-  мені на вайбер, або почту kornat55@gmail.com 


13 квітня 2021р.
Тема:Проголошення незалежності України.  
- перегляньте відеоурок
- по ходу  розповіді  повторіть основні питання підготовки до ЗНО;
- випишіть основні дати, зміст Декларації про державний суверенітет
- революція на граніті


7 квітня
Тема:                Особливості розвитку культури.
                    Відродження церковного життя.

Завдання:

      Прочитайте §25

  • Переглянути відеоурок та зробити конспект за розповіддю вчителя.
  • Спробуйте відповісти, які фактори негативно впливали на розвиток української культури в часи перебудови?


Тема: Перетворення Кримської області в  Автономну Республіку  Крим. Створення Меджлісу кримськотатарського народу. Спроба державного перевороту




6квітня

Тема:Активізація національного руху у другій по­ловині 80-х років.
- Перегляньте уважно відеоурок,
- випишіть дати основних подій,які свідчили про активізацію
національно-визвольного руху
- основні поняття періоду "Перебудови"




Перебудова

політичний курс радянського керівництва КПРС на чолі з М. Горбачовим на системну модернізацію радянського суспільства шляхом «революції згори», що реалізувався в СРСР у 1985—1991 рр.

Гласність

політика максимальної відвертості в діяльності державних і громадських організацій, надання можливості отримувати достовірну інформацію, дізнатися правди про історичне минуле, висловлювати власну думку.

Плюралізм

політична система, за якою влада здійснює свої повноваження у взаємодії з опозиційними партіями і громадськими організаціями, яким держава забезпечує право вільно відстоювати свої інтереси.

Багатопартійність

наявність у суспільстві, державі двох-трьох і більше офіційно зареєстрованих політичних партій і рухів, що ведуть боротьбу за владу.

Суверенітет

незалежність держави у зовнішніх справах і верховенство у внутрішніх справах.

Інфляція

знецінення паперових грошей, що перебувають в обігу, падіння їх купівельної спроможності, яке супроводжується постійним зростанням цін на всі товари та послуги.

Ринкові відносини

економічні відносини, що складаються в умовах багатоукладної ринкової економіки, вільної конкуренції і рівноправності суб’єктів господарювання.


30березня 2021р.(2теми)

Тема: Україна в умовах перебудови  в СРСР
Перегляньте відеоурок

- випишіть причини перебудови, 
- основні поняття: перебудова, гласність, плюралізм
- зміни у зовнішній політиці

Тема:  Чорнобильська трагедія (§23 п.2)
випишіть: основні заходи в економіці
                  - причини та наслідки Чорнобильської катастрофи
  

25 березня 2021р.
Тема: Повторювально-узагальнюючий урок по темі "Україна в період загострення кризи радянської системи 
(середина 1960-х – середина 80-х рр.)."

Повторіть матеріал теми за посиланням

Виконайте завдання Тематичної атестації


результати - фото  відповіді тестових завдань-  мені на вайбер, або почту  kornat55@gmail.com

23 березня 2021р.
Тема:Особливості  розвитку  культури в епоху "Застою"- 60-80роки

Прочитайте § 21   підручника https://pidruchnyk.com.ua/1261-istoriya-ukrainy-11-klas-danylenko.html
Перегляньте відеоурок
Випишіть:
- основні риси розвитку освіти(позитивні і негативні)
- прізвища вчених та галузі їх діяльності,
- прізвища літераторів, художників, митців


Виконайте тестові завдання

1. Хто очолив Українську академію наук у 1962 році?

А – Віктор Глушков;

Б – Олександр Палладін;

В – Борис Патон;

Г – Михайло Тихомиров.

2. У якому році урочисто святкували 1500-ліття Києва?

А – у 1980 році;

Б – у 1981 році;

В – у 1982 році; 

Г – у 1983 році.

3. Хто автори зазначених картин?

123

А – Катерина Білокур;

Б – Алла Горська;  

В – Марія Приймаченко;   

Г – Тетяна Яблонська.

4. Хто очолював Миронівський інститут селекції та насінництва пшениці?

А – Олег Антонов;

Б – Віктор Глушков;

В – Борис Патон;

Г – Василь Ремесло.

 

5. Хто у фільмі Володимира Денисенка «Сон» зіграв роль Тараса Шевченка?

А – Леонід Биков;

Б – Іван Миколайчук;

В – Лесь Сердюк;

Г – Костянтин Степанков.

6. Який жанр започаткували кінофільми «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова, «Криниця для спраглих» Юрія Іллєнка, «Камінний хрест» Леоніда Осики?

А – анімаційне кіно;

Б – опозиційне кіно;

В – поетичне кіно;

Г – радянське кіно.

7. Режисером якого фільму був Леонід Биков?

А – «Вавилон – ХХ»;

Б – «В бій ідуть лише старі»;

В – «Пропала грамота»;

Г – «Сон».

8. Укажіть прізвища відомих українських виконавців оперних партій:

1 – Дмитро Гнатюк;

2 – Володимир Івасюк;

3 – Платон Майборода;

4 – Євгенія Мирошниченко;

5 – Софія Ротару;

6 – Анатолій Солов’яненко;

7 – Назарій Яремчук.

9. Установіть відповідність між митцем та галуззю культури, у якій він відзначився:

1 – Євген Гуцало

А – живопис

2 – Юрій Іллєнко

Б – кіно

3 – Марія Приймаченко

В – література

4 – Ігор Шамо

Г – музика

 

Д – театр

10. Установіть відповідність між літературним твором та його автором:

1 – «Лебеді материнства»

А – Олесь Гончар

2 – «Маруся Чурай»

Б – Павло Загребельний

3 – «Розгін»

В – Ліна Костенко

4 – «Собор»

Г – Василь Симоненко

 

Д – Борис Чичибабін

результати - фото конспекту та відповіді тестових завдань-  мені на вайбер, або почту  kornat55@gmail.com

18 березня 2021р.

Тема: Дисидентський рух 60-80 роках. Українська Гельсинкська Група

 Перегляньте відеофільм та презентацію. 

В зошитах зробіть короткі записи по питаннях плану

Виконайте тестові завдання за посиланням

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=8338159


План

  1. 1. Причини активізації опозиційного руху у другій половині 1960-х – на початку 1980-х років.
  2. 2. Форми і методи боротьби дисидентів. Утворення УГГ.
  3. 3.  Форми придушення дисидентського руху.
  4. 4. Значення опозиційного руху.

 

    У сер. 1970-х років дисидентський рух дістав нового імпульсу. Він був пов'язаний з підписанням Радянським Союзом Гельсинської угоди 1976 p., яка передбачала і зобов'язання країн-підписантів щодо дотримання основних прав людини. Це дало дисидентам підстави взяти на себе функції громадського контролю затим, як радянське керівництво буде виконувати взяті на себе обов'язки. 12 травня 1976 р. у Москві було проголошено про створення громадської групи для контролю за виконанням Гельсінкських угод. 9 листопада того ж року аналогічна організація постала в Україні. Вона отримала назву Українська гельсинкська група (УГГ). Серед її засновників були: О.Бердник, П.Григоренко, І.Кандиба, Л.Лук'яненко, О.Мешко, М.Матусевич, М.Маринович, М.Руденко, Н.Строката-Караванська, О.Тихий. За весь час існування УГГ її членами були 37 чол. Очолив українських борців за права людини відомий письменник Микола Руденко. Учасник Другої світової війни, політпрацівник, у мирний час очолював партійну організацію Спілки письменників України. Був нагороджений орденами і медалями СРСР.

УГТ  була легальною, тісно співпрацювала з подібними групами Росії, Прибалтики, Закавказзя, налагодила зв'язки із зарубіжними правозахисними товариствами. Декларація УГГ передбачала, що її члени вимагатимуть від влади безумовного виконання закону і забезпечення прав людини, справжньої демократії. Група, ведучи боротьбу за права українського народу, з повагою ставилася до мови і культури інших народів, які проживали в республіці. Саме тому в УГГ входили представники різних національностей. Члени УГГ вважали, що Україна має перейти до незалежності мирним шляхом, тобто відповідно до Конституції СРСР, вийшовши із Союзу завдяки вільним виборам, 

Отже, вимоги УГГ були дуже поміркованими, далекими від радикалізму, але, як виявилося, несумісними з існуючим тоталітарним режимом. За даними дослідників, з 37 членів УГГ протягом 1977—1985 pp. 23 на основі сфальсифікованих звинувачень були засуджені за політичними і кримінальними статтями та відправлені у табори і на заслання, 6 позбавлені радянського громадянства. Решта стали членами групи, вже перебуваючи в ув'язненні.

- Перегляньте відеофільм та презентацію. 

https://vseosvita.ua/library/prezentacia-disidentskij-ruh-v-dr-pol-60-per-pol-80-h-rr-28252.html

- В зошитах зробіть короткі записи по питаннях плану




16березня

Тема: Етносоціальні зміни в УРСР. Життєвий рівень населення 
 переглянувши відеофрагмент та презентацію, 
прочитайте матеріал на стор 162-171 підручника 

- випишіть основні поняття: розвинутий соціалізм,
 соціальна структура, дефіцит, номенклатура, "несуни"





11березня 2021р.

Тема:Наростання економічної кризи. Спроби реформування економіки в другій по­ловині 1960-х років..

Перегляньте відеоурок


Випишіть суть та результати "Косигінських реформ"
В чому проявлялася  економічна криза





9березня.  Україна в період "Застою" (1964-1984р.р.)

Тема:ЗМІНИ В СИСТЕМІ ВЛАДИ. КОНСТИТУЦІЯ УРСР 1978 р.

Прослухайте відеолекцію


  
Перегляньте відеоурок

- Випишіть пові терміни: неосталінізм, розвинутий соціалізм, номенклатура.
- Складіть історичний портрет П.Шелеста.
- Виконайте тестові завдання за посиланням





4березня (2 уроки)

Тематична Атестація 
Виконати тестові завдання онлайн.за посиланням

                      результати - фото-  мені на вайбер, або почту  kornat55@gmail.com
Тема: Зародження дисидентського руху 

Дисидентський (опозиційний) рух виник в Україні в середині 1950-х років як форма протесту проти дій партійно-державного апарату та порушення ним радянських законів. 

Слово «дисидент» означає «незгодний» і пояснюється як «людина протестна», яка відкрито протиставляє свої погляди панівній ідеології та рішуче захищає свої переконання. Синонімом слова «дисидент» стало «правозахисник» — людина, яка виборює громадянські, релігійні та національні права.

Основними причинами виникнення дисидентського руху були політичні: відсутність справжньої політичної самостійності республіки, однопартійна система, яка позбавляла суспільство демократичного вибору шляхів політичного розвитку, забороняла діяльність опозиції, установила цензуру, відкидала будь- які законні можливості для зміни влади, призвела до небаченої бюрократизації системи управління. Не менш важливими були й національно-культурні причини. Серед них насамперед вирізнялися політика зросійщення, позбавлення українського народу самобутніх рис, можливостей для вільного національно- культурного розвитку. Соціально-економічні причини полягали в низькому рівні життя, нав’язуванні Україні невідповідної її потребам і можливостям моделі економічного розвитку, суперечностях економічної політики. Дисидентський рух зумовлювали також релігійні причини, породжені державною антирелігійною політикою й антидемократичними засобами, якими вона проводилася.

Перегляньте відеоурок 

випишіть:
- причини зародження дисиденства
- течії дисиденства
- форми боротьби дисидентів



2 березня 

Тема. Культура України в період «відлиги».         «Шістдесятництво» в       українській культурі.



Прослухайте відеолекцію
Перегляньте відеофільми


Випишіть представників науки, мистецтва, літератури та їх досягнення.

25 лютого 2021р. 
Тема: Україна в період "Відлиги" (1953-1964р.р.)
Реформи Хрущова
Перегляньте презентацію

випишіть реформи:  в управлінні, 
                                     сільському господарстві
                                     соціальні реформи

18 лютого 2021р.
Виконати тестові завдання за посиланням


Борг!!!тести по темі Україна в роки 
ІІ Світової війни

16 лютого2021р.
Тема:      Україна в повоєнний період.
Перегляньте відеоурок

Випишіть основні дати, поняття - "лисенківщина",  "жданівщина", "космополітизм", операція "Вісла", Захід

  



21січня 2021р.

Тема: Окупація України військами Німеччини та її союзниками


Перегляньте відеоурок;
Прочитайте §33. Випишіть:
- зони нацистської окупаціїУкраїни - суть плану “Ост”?
- Що передбачав "Новий порядок"
- нові терміни та поняття




19 січня 2021рік

Тема: Початок німецько-радянської війни (1941 - 1942)


Виконайте завдання на повторення попередньої теми



результати - фото-  мені на вайбер, або почту  kornat55@gmail.com
Прослухайте відеолекцію

Перегляньте відеоурок


Прочитайте §32

  Випишіть:
- суть Плану "Барбароса", 
- Основні бойові дії на теритирії України
- основні поняття: мобілізація,  евакуація, тактика випаленої землі....

14 січня 2021рік

Доброго дня шановна 31група. 
згідно розкладу - сьогодні 14.01. у Вас перший та другий урок - історія Укаїни. Розглядаємо дві теми
          - Західноукраїнські землі в міжвоєнний період
          - Україна в роки ІІ світової війни"
 Перегляньте відеоуроки відповідно до тем та виконайте запропоновані завдання


ТЕМА: Українське питання в міжнародній  політиці перед Другою світовоїю війною


Домашнє завдання:
прочитайте §30 (1-3пункт) підручника. Дайте відповідь на запитання:
- яке місце у міжнародній політиці займало українське питання? - Яких країн воно стосувалось та як вирішувалось?
Випишіть умови 
- “Пакту Молотова Ріббентропа” .
- договору  “Про дружбу і кордон


14 січня 2021р.

Тема: Західноукраїнські землі в міжвоєнний період

Домашнє завдання
-перегляньте відеоуроки
-опрацюйте розділ V підручника §27-28

- Відповіді на тестові завдання присилаєте на Вайбер, або електронну пошту kornat55@gmail.com


1)Українські землі під владою Польщі
2)Українські землі під владою Румунії

3)Українські землі під владою Чехословаччини

. перевірте  свої знання за темою
Західноукраїнські землі в міжвоєнний період

1.Незалежність Карпатської України була проголошена:
А)10 вересня 1938 р.    Б)15 березня 1939       В)8 січня 1935     Г)10 серпня 1917 р.
2Президентом Карпатської України було обрано:
А)А. Волошин          Б) К. Раковський           В)С. Бандера                 Г)А. Бродій
3Закарпаття у міжвоєнний період входило до складу:
А)Румунії    б) Польщі         В)  СРСР             Г) Чехословаччини
4 Автономію Карпатської України було проголошено:
А)22 листопада 1938      Б) 7 березня 1939     В) 16 липня 1938    Г) 1 вересня 1934
5Буковина у міжваєнний період була у складі
А)Румунії       Б) Польщі      В) СРСР        Г) Угорщини
6.Якою цифрою на карті позначено землі, українське населення яких влада вважала «громадянами румунського походження, які забули рідну мову»

а)1,    Б)2     В)3   Г)4
7. На якій ілюстрації зображено президента Карпатської України?



А)                                                                   Б)                                                                В)
8.Збройні виступи у Татарбунарах призвели до:
А)  придушення           Б)  перемоги повстанців                     В) автномії Закарпаття
Г)проголошення незалежності Карпатської України               
9 Які терміни слід використовувати для характеристики західноукраїнських земель у складі Польщі у 1920—1930-ті рр.?
А) Організація українських націоналістів,     Б))коренізація      В)осадництво
Г) радянізація    Д)«східні креси»   Г)колективізація 
10.Режим "санації" у Польщі очолив:
А)Ю.Пілсудський   Б) Д.Левицький       В) А. Волошин       Г)   Л.Бачинський
11.Вкажіть прізвище хто із зображених діячів став засновником УВО




А)                                                                        Б)                                                      В)
12. Як називалися збройні сили Карпатської України?
А)Гайдамаки Б) Орлята   В)  Карпатська Січ  Г)Українські Січові Стрільці

13.Установіть відповідність між країнами і подіями на українських землях у 1920—1930-ті рр
1 Польща    2 Румунія     3 Чехословаччина      4 УСРР (УРСР) 
А проведення Першого конгресу ОУН 
Б судовий процес над членами ОУН за вбивство міністра внутрішніх справ Б. Перацького 
В проведення показового судового процесу над членами так званої «Спілки визволення України» 
Г утворення В. Залозецьким Української національної партії 
Д Карпатська Січ
варіанти відповідей
1)1-Д, 2-Г, 3-Д, 4-А  2). 1-Б,2-Д, 3-Д,4-А;   3)1- Б, 2-Г,3-Д,4-В;  4) 1-А, 2-Г, 3-Д, 4-Б
14.  До якої події має відношення плакат



А) відстоювання незалежності Карпатської України
Б) напад Німеччини на Польщу
В) Татарбунарське повстання
Г) розчленування Чехословаччини



11грудня 2020р.
Тема: Колективізація. Голодомор 1932-1933р.р-
прочитайте §23
перегляньте відеофільм
 

визначіть:
- причини колективізації
- основні заходи колективізації,
- причини  та наслідки голодомору 1932-1933р.р.

8грудня 2020

Сталінська індустріалізація в Україні та її соціальні наслідки 

Завдання:

- прослухайте лекцію,

- прочитайте запропонований матеріал,

- випишіть мету, джерела та наслідки індустріалізації


У грудні 1925 р. відбувся XIV з’їзд ВКП(б), який проголосив курс на індустріалізацію. (Індустріалізація – це система заходів, спрямованих на прискорений розвиток важкої промисловості з метою технічного переозброєння економіки і зміцнення оборони країни). Наступний XV з’їзд, у 1927 р. визнав пріоритет державного плану над ринком, що означало розгортання нової економічної політики і знищення товарно-грошових відносин.

У 1929 р. – проголошено курс на форсовану індустріалізацію. Цей рік Сталін назвав роком «великого перелому» та «стрибком до соціалізму».

Завдання індустріалізації:

  • здобуття техніко-економічної незалежності СРСР;
  • перетворення аграрної країни на могутню індустріальну державу;
  • зміцнення оборонного потенціалу країни;
  • підвищення технічної бази сільського господарства.

Перша п’ятирічка становила суму річних планів, які постійно відправлялись у бік збільшення. Для України встановлювалися напружені темпи зростання важкого машинобудування, хімічної промисловості, виробництва електроенергії. Фактично закріплювалась дореволюційна структура господарства, розрахована не на впровадження нових технологій, а на використання енергетичних і сировинних ресурсів.

Результати перших п’ятирічок

Перша п'ятирічка (1928-1932 рр.)
  • прискорений ривок у розвитку важкої промисловості;
  • створення енергетичної бази;
  • розширення та реконструкція металургійної бази (будівництво заводів «Запоріжсталь», «Азовсталь»; «Криворіжсталь», реконструкція заводів у Дніпродзержинську, Дніпропетровську, Макіївці);
  • ліквідація безробіття;
  • розвиток сільськогосподарського машинобудування;
  • розгортання соціалістичного змагання;
  • запровадження карткової системи.
Друга п'ятирічка (1933-1938 рр.)
  • подальше наростання індустріалізації;
  • будівництво нових підприємств – Харківський турбінний завод, Новокраматорський завод важкого машинобудування та ін.
  • розгортання стаханівського руху, початок якому поклав вибійник шахти «Центральна-Ірміне» Олексій Стаханов, який у ніч з 30 на 31 серпня 1931 р., застосувавши новий метод роботи, встановив рекорд з видобування вугілля;
  • налагодження виробництва радіальних, свердлувальних, шліфувальних та інших верстатів;
  • відміна карткової системи (1935 р.).

Таким чином, позитивним підсумком індустріалізації в Україні стало зростання кількості підприємств важкої промисловості, будівництво нових шахт, електростанцій і в підсумку перетворення України в індустріально-аграрну країну, яка за рівнем деяких галузей промисловості випередила деякі європейські держави.

Серед негативних наслідків можна виділити, зокрема підрив розвитку сільського господарства, легкої і харчової промисловості; нераціональне й нерівномірне розміщення продуктивних сил; ігнорування економічних механізмів розвитку економіки; зниження життєвого рівня населення.

«Джерела індустріалізації»:

• доходи від сільськогосподарського виробництва;

• перекачування коштів з легкої промисловості у важку;

• внутрішні позики;

• безкоштовна праця у вихідні дні;

• праця в'язнів у таборах;

• збільшення випуску спиртних напоїв;

• продаж товарів за кордон за цінами, нижче ринкових;

•  режим економії.



24листопада 2020р.
Перевірте засвоєння матеріалу виконанням тестових завдань за посиланням


17 листопада 2020р.

Тема: УНР у пошуках шляхів збереження державної незалежності

План
  1. Перший зимовий похід армії УНР
  2. Варшавська угода між УНР та Польщею
  3. Польсько-радянська війна на території України
  4. Другий зимовий похід армії УНР
  5. Розгром армії Врангеля та махновців




ПЕРШИЙ «ЗИМОВИЙ ПОХІД» АРМІЇ УНР. ВАРШАВСЬКА УГОДА МІЖ УНР ТА ПОЛЬЩЕЮ

 У другій половині 1919 р. війська УНР і ЗУНР опинилися в «трикутнику смерті» між військами Радянської Росії, Польщі та армією Денікіна. Першою припинила збройний опір армія ЗУНР, яка перейшла на бік денікінців. Є. Петрушевич виїхав до Відня. Директорія розпалася, С. Петлюра виїхав до Варшави. 6 грудня 1919 р. — 6 травня 1920 р. частина військ УНР під командуванням генерала М. Омеляновича-Павленка здійснила перший «Зимовий похід» тилами денікінських і радянських військ, подолавши з боями 2 тис. км.

 21—24 квітня 1920 р. уряди УНР і Польщі уклали Варшавську угоду, за якою Польща визнавала існування УНР. Натомість УНР відмовлялася від претензій на західноукраїнські землі (Східну Галичину, Західну Волинь, Холмщину, Підляшшя, Полісся), які відходили до Польщі. Таємна військова конвенція передбачала спільні воєнні дії УНР і Польщі в боротьбі з радянською Росією для відновлення суверенітету УНР.

ПОЛЬСЬКО-РАДЯНСЬКА  ВІЙНА НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ. 

 25 квітня 1920 р. почалася польсько-радянська війна. У квітні—травні 1920 р. об’єднані польсько-українські війська зайняли Правобережну Україну (Житомир, Вінницю, Київ) і форсували Дніпро, однак були зупинені радянськими військами. На окупованій Польщею території відновлювалося поміщицьке землеволодіння, вивозилися промислове устаткування й сировина, що призвело до селян-ських повстань.

УТВОРЕННЯ ГАЛИЦЬКОЇ СРР. 

 14 травня 1920 р. радянські війська Західного фронту під командуванням М. Тухачевського почали контрнаступ у напрямку Варшави , а 26 травня 1920 р. війська Південно-Західного фронту під командуванням   О. Єгорова  розгорнули   наступ на Львів, зайняли Правобережну й Західну Україну та вступили на територію Польщі   15 липня 1920 р. у Східній Галичині було проголошено радянську владу й створення Галицької Соціалістичної Радянської Республіки (ГСРР).

 17 серпня 1920 р. польські війська перейшли в контрнаступ під Варшавою й відтіснили радянські війська до Житомира та Бердичева. Підписання 12 жовтня 1920 р. Ризького перемир’я між Польщею та Радянською Росією означало розрив відносин Польщі з УНР. Українські війська на чолі з С. Петлюрою продовжили боротьбу самостійно, однак у листопаді 1920 р. змушені були відступити до р. Збруч і переправитися на окуповану Польщею територію, де були інтерновані в табори для військовополонених.

 18 березня 1921 р. РСФРР та УСРР уклали з Польщею Ризький мирний договір, за умовами якого Польща визнавала УСРР і БСРР, однак Західна Україна (Східна Галичина, Західна Волинь, Західне Полісся, Холмщина, Підляшшя) і Західна Білорусія ввійшли до складу Польщі.

ДРУГИЙ «ЗИМОВИЙ ПОХІД» АРМІЇ УНР

 У листопаді 1921 р. відбувся другій «Зимовий похід» військ УНР під командуванням генерала-хорунжего Ю. Тютюнника з метою організації масового антирадянського повстання селянства. Біля м. Базар на Житомирщині учасники рейду були розбиті радянськими військами, більшість повстан-ців потрапила в полон і була розстріляна. Другим «Зимовим походом» закінчилася збройна боротьба військ УНР за незалежність України.

РОЗГРОМ ВІЙСЬК ВРАНГЕЛЯ І МАХНОВЦІВ

У квітні 1920 р. кримське угрупування білогвардійців очолив генерал П. Врангель. 6 червня 1920 р. врангелівські війська, скориставшись тим, що основні сили Червоної армії брали участь у війні з Польщею, почали наступ з Криму й захопили Північну Таврію, однак були зупинені радянськими військами на лінії Херсон — Нікополь — Бердянськ.

7 серпня 1920 р. радянські війська Південного фронту на чолі з М. Фрунзе разом із військами Н. Махна перейшли в контрнаступ, який завершився розгромом білогвардійських військ у Північній Таврії й витісненням їх у Крим.

 8—11 листопада 1920 р. радянські війська взяли штурмом Перекопські укріплення, увірвалися в Крим і до 16 листопада встановили радянську владу в Сімферополі, Севастополі, Феодосії, Керчі, Алушті та Ялті. Частина білогвардійських військ та біженців евакуювалися на кораблях Антанти до Туреччини, а ті, що залишилися, стали жертвами «червоного терору».

 Після розгрому військ П. Врангеля радянське командування вирішило знищити махновців. 25 листопада 1920 р. радянські війська оточили війська Н. Махна в районі Євпаторії в Криму, а 26 листопада — у Гуляйполі. Зазнавши великих втрат, махновці прорвали оточення, однак незабаром зазнали нищівної поразки. У серпні 1921 р. Н. Махно разом із невеликим загоном відступив до Румунії.



13листопада 2020р.

Тема: Західноукраїнські землі

в 1918-1919 рр.

                                             План
1. «Листопадовий зрив». Проголошення ЗУНР. Є. Петрушевич.
2. Злука УНР і ЗУНР.
3. Україно-польська війна 1918—1919 рр
4. Внутрішня й зовнішня політика ЗУНР

Основні поняття і терміни: (Листопадовий зрив», україно-польська війна, ЗУНР, ЗоУНР, УГА, Акт злуки, Чортківська офензива, армія Галлера.)
Основні дати:
1 листопада 1918 р. — «Листопадовий зрив», повстання українців у Львові;
13 листопада 1918 р. — проголошення ЗУНР;
22 січня 1919 р. — Акт Злуки УНР і ЗУНР;
червень—липень 1919 р. — Чортківська офензива;
17 липня 1919 р. — перехід УГА за річку Збруч, завершення окупації ЗУНР польськими військами.

Д.З.: вивчити § 14 стор. 98-105 підручник -https://history.vn.ua/pidruchniki/ukraine-history-10-class-2018-pometun-standard-level/
  • Прослухайте відеолекцію,
  • перегляньте фільм про створення ЗУНР.
  • запамятайте основні поняття та дати
Виконати тестові завдання за посиланням






 10 листопада 2020р.
Тема: Політика більшовиків в Україні у 1919 р.
                                «Воєнний комунізм»

Протягом зими-весни 1919 р. над територією України (за винятком західних областей) було встановлено радянську владу. Було створено Тимчасовий робітничо-селянський уряд України, пізніше перейменований в Раду народних комісарів (РНК) України. Очолив  – Х. Раковський. Більшість уряду складали росіяни та євреї, українців серед вищих чиновників було мало.

В Україні радянська влада будувалась відповідно до зразків, що утвердилися в радянській Росії. 6 січня 1919 р. стара назва Українська Народна Республіка була відкинута. Відтепер Україна офіційно називалася – Українська Соціалістична Радянська Республіка (УСРР, після 1937 р. – УРСР). Вищим органом державної влади став Всеукраїнський зїзд Рад, у період між з’їздами – Всеукраїнський Центральний Виконавчий Комітет (ВУЦВК). На місцях влада належала місцевим радам. 10 березня 1919 р. ІІІ з’їзд Рад прийняв Конституцію УСРР і тим самим узаконив в Україні радянську владу.

Ця конституція закріпила диктатуру пролетаріату, скасувала приватну власність і позбавила експлуататорські класи виборчих прав.

Суть політичного курсу більшовиків полягала у прискореній насильницькій ломці існуючої в Україні економічної системи, яка ґрунтувалася на товарно-грошових відносинах, і заміні її прямим товарообміном, здійснення якого покладалося на державних чиновників. Така політика отримала назву «воєнного комунізму».





         Запровадження «воєнного комунізму» супроводжувалося різким звуженням її суверенітету:

  1. КП (б)У, профспілки, Комуністична спілка робітничої молоді України фактично були філіями відповідних російських організацій і керувалися з Москви;
  2. РНК України, УРНГ діяли під безпосереднім керівництвом РНК та ВРНГ РСФРР;
  3. у травні-червні 1919 р. було створено військово-політичний союз радянських республік.

Методи впровадження політики «воєнного комунізму»:

  • «червоний терор»;
  • жорстка централізація;
  • створення продзагонів;
  • реквізиції, конфіскації тощо.

Наслідки політики «воєнного комунізму»:

  • економічна криза (падіння сільськогосподарського та промислового виробництва, інфляція);
  • погіршення умов життя народу;
  • зростання соціальної напруги;
  • розгортання повстанського руху проти політики більшовиків.


6 листопада 2020р.

Тема: Україна наприкінці 1918 – у першій половині 1919 рр. 
Згадайте причини падіння гетьманського режиму
Перегляньте відеоурок, визначте основні заходи Директорії у внутрішній політиці






Повстанський селянський рух в Україні 1918-1922 р



Інтервенція проти України в 1918-1920 роках




 3листопада 2020р
Другий період української революції ( після повалення влади УЦР,  29квітня 1918року) це період Української держави гетьманату Павла Скоропадського. 
Тема уроку: Українська держава

Перед вами — стара фотографія  З неї дивиться чоловік у чер­кесці, з генеральськими погонами на плечах і георгіївським хрестом на грудях. Цій людині судилося стати головою Української держави в 1918 р., під час грізного військово­го лихоліття. Не по­керувавши країною й  року, він залишив українську землю у грудні, щоб уже ніколи сюди не повернутися...   Павло    Скоропадський - гетьман    України 1918 р. Ще за жит­тя ім'я цієї людини стало широко відомим не тільки в Україні, а й за її межами.   Щоправда,   відомим  він був здебільшого у негативному пла­ні. Про нього говорили як про великого поміщика, реакційно­го диктатора, організатора карних експедицій проти селянства, при­служника австро-німецького імпе­ріалізму. Сьогодні, навпаки, більшість істориків подає постать Павла Скоропадського - як щирого українського патріота й видатного державного  діяча. Отже, нашим часам властива полярність думок. А де ж історична істина? У «Малій  енциклопедії  етнодержавознавства», в одній зі статей П. Скоропадський зображений як «полі­тичний перевертень» і «національно несвідомий українець», а в другій - «як щирий патріот України». Тож наше завдання - з'ясувати,   ким  був  П. Скоропад­ський  - «політичною маріонеткою» чи «щирим патріотом»; на основі ознайомлення з документами і реальними подіями часів гетьманату, сформуйте власну думку про те, якої оцінки й характеристики заслуговує цей історичний діяч.

                            План вивчення нового матеріалу

 1. Гетьманський переворот. П. Скоропадський.

 2. Внутрішня та зовнішня політика Української держави та ставлення до неї у суспільстві. 

3. Падіння гетьманського режиму. 

Прочитайте §12;

Перегляньте уважно відеоурок та випишіть:

 1) основні напрямки  внутрішньої (промисловість, сільське господарство, збройні сили, культура) та зовнішньої політики Павла  Скоропадського, 

2)причини падіння гетьманського режиму




30жовтня 2020р. 
Ми закінчили Перший період  Української революції - період перебування при владі Української Центральної Ради. 
Ваше завдання - повторити чотири  універсали

 і заповнити таблицю

ЗДОБУТКИ ТА ПРОРАХУНКИ УКРАЇНСЬКОЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ

ЗДОБУТКИ

(Що позитивного встигла зробити ЦР)

Помилки, які допустила ЦР

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Таким чином кожен отримає дві оцінки по тестах, за роботу в зошиті, за таблицю і на підставі цього виведемо ТЕМАТИЧНУ.

 27 жовтня 2020р.
(2 уроки)

Тема: Перша війна Радянської Росії з УНР

План вивчення нового матеріалу
1. Ультиматум Ради Народних Комісарів Росії ло Української Центральної ради. 
2. Всеукраїнський з'їзд робітничих, селянських та солдатських депутатів
3. Перша війна радянської Росії проти УНР
4. Проголошення ІV Універсалу Центральної Ради.
5. Бій під Крутами
6. Захоплення більшовиками Києва. Політика більшовиків в Україні.
7.Брест-Литовський мирний договір. Його умови та причини підписання.
8. Розпуск  Центральної Ради.

                             Тема уроку розрахована на 2 уроки. 

Уважно перегляньте матеріал відеоурока !



в зошитах випишіть:
- Вимоги Ультиматума (17(4) грудня 1917р (§8 стор. 63)
  • утримувати спільний з Росією фронт, відмовитися від створення окремого Українського фронту.
  • не пропускати через Україну військові частини з фронту на Донщину та інші регіони, де встановилася влада, ворожа більшовицькій Раді народних комісарів Росії.
  • пропускати більшовицькі війська на Південний фронт для боротьби з Олексієм Каледіним.
  • припинити роззброєння більшовицьких полків та червоногвардійських загонів в Україні.    
  •              -   Дати основних подій;
  •             Положення ІV Універсалу Центральної Ради
                - Умови Брест-Литовського мирного договору.

    Виконані завдання сфотографувати та вислати для оцінювання на Viber (0671183203) або електронну почту kornat55@gmail.com

    Домашнє завдання Прочитати §8, та §9-10


    23 жовтня 2020р


    Тема: Утворення Української народної республіки
    Опрацювати  §6. підручник Олена Пометун Історія України 10клас 
    перегляньте відеолекцію
        

      
    виписати основні положення ІІІ Універсалу. 
    Виконати тестові завдання до  15грудня  



    Шановна 31-Т група.
    Працюємо дистанційно згідно розкладу.
    15.10.2020р.
    Працюємо з підручником 
    Олена Пометун Історія України 10клас рівень стандарту
    І. Повторюємо попередню тему: "Проголошення автономії  України"
    Перегляньте презентацію та відеофрагмент і дайте відповіді на питання.



    Тестові завдання (виконати до 15 грудня)

    https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=1836942


    Вивчаємо нову тему: ІІ універсал Центральної Ради

    перегляньте відеолекцію


                                 


    Випишіть основні положення ІІ Універсалу



     Домашнє завдання §5




    Немає коментарів:

    Дописати коментар